Praca kierowca Rzeszów

Oferty pracy

Brak ofert dla podanych kryteriów

Praca w miastach

Praca kierowca Rzeszów - najnowsze oferty pracy w Rzeszowie dla kierowców C+E, taxi/uber, samochodowych i autobusowych

Praca kierowcy w Rzeszowie polega głównie na transporcie osób i towarów. W poniższym artykule omówimy, jakie jest zapotrzebowania na kierowców w Rzeszowie, jak zostać kierowcą oraz wyróżnimy kategorie kierowców. Dodatkowo, przyjrzymy się cechom charakteryzującym dobrego kierowcę i predyspozycjom, jakie powinien posiadać. Sprawdzimy też na jakie wynagrodzenie może liczyć zawodowy kierowca w Rzeszowie na umowę o pracę.

Praca kierowcy - na czym polega?

Praca kierowcy to zawód związany z prowadzeniem różnego rodzaju pojazdów w celu przetransportowania towarów lub osób. Stanowisko kierowcy może być zróżnicowane w zależności od rodzaju pojazdu i branży, w której pracuje. Poniżej przedstawiamy najczęstsze obowiązki na stanowisku pracy jako kierowca w Rzeszowie:

  • Prowadzenie pojazdu: Oczywistym jest, że zadaniem kierowcy jest bezpieczne i sprawnie prowadzenie pojazdu zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi. Obejmuje to odpowiednie przestrzeganie ograniczeń prędkości, sygnalizowania zmiany kierunku, przestrzeganie przepisów drogowych i ogólnie dbanie o bezpieczne zachowanie na drodze.
  • Załadunek i rozładunek: Jeśli kierowca zajmuje się transportem towarów, może być odpowiedzialny za załadunek i rozładunek ładunku pojazdu. To wymaga często tężyzny fizycznej oraz umiejętności zabezpieczania towarów, aby uniknąć uszkodzeń podczas transportu.
  • Planowanie trasy: Kierowcy muszą dokładnie zaplanować trasę podróży, wybierając najbardziej optymalne i bezpieczne drogi. Często muszą uwzględniać ograniczenia wjazdu dla ciężarówek czy inne okoliczności, które mogą wpłynąć na czas podróży.
  • Monitorowanie warunków drogowych: Kierowcy muszą być świadomi aktualnych warunków drogowych, takich jak pogoda, utrudnienia czy korki, aby dostosować swoją jazdę do panujących warunków.
  • Współpraca z klientami lub pasażerami: W przypadku transportu pasażerskiego, kierowcy mają bezpośredni kontakt z klientami lub pasażerami. Mogą odpowiadać na pytania, udzielać informacji na temat trasy czy realizować specjalne prośby pasażerów, jak np. pomoc w załadunku bagażu.
  • Tankowanie i mycie samochodu: Kierowca to osoba współodpowiedzialna za stan i wygląd pojazdu, jest też często jedynym użytkownikiem danego samochodu w firmie. Dlatego do jego obowiązków należy zarówno tankowanie, mycie jak i sprzątanie wnętrza pojazdu.
  • Dokumentacja i raportowanie: Kierowcy muszą prowadzić odpowiednią dokumentację związaną z podróżami, czasem pracy, załadunkiem i rozładunkiem, a także utrzymywać raporty na temat przebytej trasy czy spalania paliwa.

Praca kierowcy może być wymagająca, zwłaszcza w przypadku długich tras, jazdy w trudnych warunkach pogodowych czy konieczności przestrzegania ściśle określonych przepisów często zmieniających się w przypadku kierowców międzynarodowych przemieszczających się między państwami. Jednak stanowisko kierowcy może również oferować wiele korzyści, takich jak atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny czas pracy, możliwość podróżowania czy samodzielność w wykonywaniu zadań.

Ile zarabia kierowca autobusu, a ile kierowca międzynarodowy kat C+E?

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń opublikowanego na portalu wynagrodzenia.pl kierowca autobusu zarabia między 3100 a 4300 zł netto. Z pewnością na dokładną kwotę ma wpływ lokalizacja miejsca pracy, rodzaj formy oraz doświadczenie pracownika.

Natomiast kierowcy z kwalifikacją C+E mogę liczyć na pensję od 5800 do 8000 zł. W tym przypadku kwota zależy od długości obsługiwanych tras i dodatkowych kwalifikacji.

Zapotrzebowanie na kierowców w Rzeszowie:

Zapotrzebowanie na kierowców w Rzeszowie jest zdecydowanie widoczne i rośnie w miarę rozwoju miasta i regionu podkarpackiego. Rzeszów jest dynamicznym ośrodkiem gospodarczym, w którym wiele firm transportowych, logistycznych oraz dystrybucyjnych funkcjonuje na co dzień. Wraz z rozwojem infrastruktury i rosnącym ruchem towarowym i pasażerskim, potrzeba doświadczonych kierowców staje się coraz bardziej zauważalna. 

Kierowcy w Rzeszowie są najbardziej potrzebni w takich sektorach jak:

  • Transport towarów: Wraz z rozwojem przemysłu i handlu w Rzeszowie rośnie potrzeba zawodowych kierowców transportujących towary przesyłki czy surowce. Firmy logistyczne, przedsiębiorstwa produkcyjne oraz dystrybucyjne poszukują odpowiedzialnych kierowców z prawem jazdy kategorii C lub C+E.
  • Transport pasażerski: W mieście działa wiele firm transportowych i przewoźników, które zatrudniają kierowców autobusów i mikrobusów. Tego typu praca wymaga odpowiedzialności, cierpliwości i umiejętności komunikacji z pasażerami. Jeśli chodzi o transport pasażerski największym pracodawcą w mieście jest ZTM Rzeszów, który oferuje sporo miejsc pracy jako kierowca miejskiego autobusu MPK.

    W transporcie pasażerskim specjalną grupą kierowców są kierowcy taksówek: Praca taksówkarza w Rzeszowie staje się coraz bardziej popularna. Obecnie każdy może zostać taksówkarzem. Potrzebna jest jedynie "licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką” - uprawnienie to jest konieczne dla wszystkich, którzy chcieliby pracować jako kierowca taksówki.
  • Transport posiłków: Tego typu oferty pracy skierowane są głównie do młodych osób w tym studentów. Praca ta wymaga bystrości, zręczności oraz działania w sposób dynamiczny, często w stresie. W końcu kto chciałby otrzymać zimną pizzę z gumowymi frytkami?

Kierowca kat C+E jak zostać?

Aby zostać kierowcą kat C+E, która uprawnia do prowadzenia zestawów pojazdów, takich jak ciężarówka z przyczepą czy naczepą, konieczne jest spełnienie określonych wymagań i przejście odpowiednich szkoleń.

Aktualnie kierowca samochodu ciężarowego (tzw. tria) to doceniany na rynku zawód. W Internecie publikowanych jest mnóstwo ofert pracy dla kierowców zawodowych kat C oraz CE.

Jednak, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie należy uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej.

W tym celu należy:

  • Mieć ukończone 21 lat (lub 18 lat pod warunkiem, że kandydat posiada świadectwo kwalifikacji wstępnej 280h)
  • Mieć aktualne prawo jazdy kat B
  • Uzyskać badania lekarskie i psychologiczne
  • Ukończyć kurs teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kat C (samochody ciężarowe)
  • Ukończyć kurs teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kat E (samochód ciężarowy z przyczepą/naczepą)
  • Ukończyć kurs i uzyskać pozytywną ocena z egzaminu z kwalifikacji zawodowej

Osoba, która zdobędzie wszystkie powyższe uprawnienia może poszukiwać pracy w Rzeszowie i całym kraju jako zawodowy kierowca C+E.

Należy pamiętać, że zdobyte uprawnienia muszą być co 5 lat odnawiane. Jest to tzw. okresowa weryfikacja uprawnień i polega na wykonaniu badań lekarskich i psychologicznych oraz 35 godzin szkolenia teoretycznego. Szkolenie nie jest zakończone egzaminem ani żadnym testem. Wystarczy jedynie uczestnictwo.

Najczęstsze rodzaje kierowców w Rzeszowie

  • Kierowca ciężarówki: Odpowiedzialny za przewóz towarów na dłuższe dystanse, często międzynarodowo. Musi być przygotowany na długie godziny za kierownicą i przestrzegać przepisów dotyczących czasu pracy. Sporo kierowców ciężarówek w Rzeszowie zatrudnianych jest w Poczcie Polskiej ze względu na wiele placówek tej instytucji w tym mieście oraz magazyn logistyczny i sortownię w Rudnej Małej pod Rzeszowem.
  • Kierowca autobusu: Zajmuje się przewozem pasażerów na trasach miejskich, międzymiastowych lub turystycznych. Musi posiadać umiejętności komunikacyjne i dbać o bezpieczeństwo pasażerów. W Rzeszowie kierowcy autobusów zatrudniani są najczęściej w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym MPK oraz w Państwowej Komunikacji Samochodowej PKS, a także w prywatnych liniach przewozowych.
  • Kierowca taksówki: Odpowiedzialny za przewóz klientów na terenie miasta. Musi znać dobrze lokalizację Rzeszowa. Powinien być uprzejmy oraz potrafić nawiązywać kontakt z klientem. Warto dodać, że miasto Rzeszów to idealne miejsce dla taksówkarzy, gdyż to właśnie tutaj odbywa się najwięcej imprez w klubach oraz wydarzeń i koncertów w całym województwie podkarpackim. A jak wiadomo taryfa nocna jest najbardziej opłacalna.
  • Kierowca karetki: Stresujący i odpowiedzialny zawód. W tym przypadku to od dotarcia na miejsce zależy zdrowie, a nawet życie pacjenta. Jednak zostanie kierowcą karetki nie jest takie proste. Oprócz obowiązkowych kursów i zaświadczeń na kierowcę oraz minimalnego wieku 21 lat niezbędne są też uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Można je zdobyć kończąc kurs i zdając egzamin z teorii i praktyki w miejscowym Ośrodku Doskonalenia Jazdy.
  • Kierowca kurier: Rzeszów położony w centrum województwa stanowi świetne miejsce dla magazynów firm przesyłkowych i logistycznych. Stąd też potrzeba wielu kurierów obsługujących region. Kurier zajmuje się dostarczaniem przesyłek do osób, które najczęściej zamówiły coś przez Internet. Ich praca rozpoczyna się o 6/7 rano w magazynie gdzie pakują na samochód przesyłki, po czym przez cały dzień rozwożą je do adresatów.
  • Kierowca dostawca: W Rzeszowie działa sporo firm gastronomicznych, pizzerii, restauracji i kateringów, gdzie posiłki dostarczane są na dowóz. Stąd zatrudnianych jest sporo dostawców, których zadaniem jest dowiezienie posiłków najszybciej jak to możliwe, aby po przywiezieniu zachowały temperaturę i były ciepłe. Dlatego wymogiem koniecznym w tym zawodzie jest doskonała topografia miasta.

Cechy i predyspozycje dobrego kierowcy - sprawdź czy je posiadasz

Bycie kierowcą to nie tylko przejście wymaganych szkoleń i zdanie egzaminu, to też szereg różnych cech i predyspozycji, które są potrzebne do wykonywania tego zawodu w dłuższym okresie czasu. Oto najważniejsze z nich:

  • Zdolność do utrzymywania wysokiej koncentracji
  • Szybki czas reakcji
  • Umiejętność przewidywania sytuacji niebezpiecznych
  • Rozwaga
  • Terminowość 
  • Cierpliwość i odporność na stres: Kierowcy często spotykają się z trudnymi sytuacjami na drodze, takimi jak korki, utrudnienia czy niestabilne warunki atmosferyczne. Potrzebują umiejętności radzenia sobie ze stresem i cierpliwości w trudnych sytuacjach.
  • Dobra orientacja przestrzenna: Kierowcy powinni dobrze znać teren, zwłaszcza jeśli zajmują się transportem pasażerskim lub "jazdą na taksówce". Umiejętność znalezienia optymalnej trasy to ważny element pracy taksówkarza.

Praca kierowcy w Rzeszowie to dobre rozwiązanie zarówno dla osób posiadających doświadczenie, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową za kierownicą. Dla tych, którzy mają pasję do prowadzenia pojazdów i spełniają odpowiednie wymagania, praca kierowcy może być satysfakcjonującym i dobrze płatnym zawodem. Kluczem do sukcesu w tej branży jest odpowiedzialność, zdolność do utrzymywania koncentracji, dobre predyspozycje psychofizyczne oraz zdolność do pracy w zmiennych warunkach drogowych.