Praca w ochronie Rzeszów - oferty pracy w Rzeszowie
Pracownicy ochrony w Rzeszowie są powszechnie zatrudniani w miejscach, takich jak:
- Firmy ochroniarskie: W Rzeszowie działa wiele firm ochroniarskich, które oferują usługi ochrony dla różnych instytucji i obiektów, takich jak banki, biurowce, szpitale, sklepy, itp. Należą do nich m.in.: Juwentus - ul. Przemysłowa 1, 35-105 Rzeszów; Karabela Sp. z o.o., - ul. Langiewicza 29, 35-021 Rzeszów; Specjał Sp. z o.o. Agencja ochrony - ul. Boya-Żeleńskiego 5, 35-105 Rzeszów.
- Obiekty publiczne i instytucje: Wiele obiektów publicznych, takich jak urzędy, placówki edukacyjne, szpitale, muzea, galerie i inne instytucje korzystają z usług pracowników ochrony, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom, odwiedzającym jak i zabezpieczyć wartościowe przedmioty w danym budynku. W Rzeszowie często z usług ochrony korzystają apteki całodobowe w godzinach nocnych. Np. Apteka Dr. Max ul. 3 Maja 16 Rzeszów.
- Centra handlowe: W dużych centrach handlowych zatrudnia się pracowników ochrony, którzy monitorują bezpieczeństwo sklepów i klientów oraz reagują na potencjalne incydenty i kradzieże. W Rzeszowie sporo ochroniarzy jest w Galerii Rzeszów, w centrum kulturalno-handlowym Millenium Hall oraz w galerii Plaza.
- Obiekty przemysłowe: W niektórych zakładach przemysłowych również występuje potrzeba zatrudnienia pracowników ochrony w celu zabezpieczenia mienia, pracowników oraz technologii wykorzystywanej w zakładach produkcyjnych. Przykład takich pracowników można znaleźć w Zakładzie produkcji i dystrybucji leków Sanofi przy ul. Lubelskiej 52 w Rzeszowie.
- Kluby nocne: Praktycznie w każdym rzeszowskim klubie znajduje się grupa ochroniarzy strzegących bezpieczeństwa osób bawiących się na sali. Często zdarza się że muszą reagować i wyprowadzać nietrzeźwe osoby lub obezwładniać tych którzy się awanturują. Przykładem jest klub Palma przy ul. Cichej 4a w Rzeszowie.
Jeśli jesteś zainteresowany pracą jako pracownik ochrony w Rzeszowie, warto sprawdzać oferty pracy na stronach internetowych firm ochroniarskich, serwisach z ofertami pracy oraz skontaktować się bezpośrednio z agencjami ochrony działającymi w województwie podkarpackim. Ponadto można też skontaktować się z lokalnymi biurami rekrutacyjnymi w Rzeszowie w celu znalezienia aktualnych ofert pracy w branży ochroniarskiej.
Praca w ochronie - zakres obowiązków
Praca w ochronie z pozoru może wydawać się łatwa i przyjemna. Jednak wcale tak nie jest. Czasem jest wręcz stresująca i mecząca psychicznie, dlatego ważne aby decydowały się na nią osoby o odpowiednich predyspozycjach. Zakres obowiązków różni się w zależności od rodzaju, miejsca pracy, specyfiki obiektu oraz wymagań pracodawcy. Ogólnie rzecz biorąc, pracownicy ochrony są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa, ochrony mienia oraz ludzi przebywających na terenie, który podlega ochronie. Oto niektóre z typowych zadań i zakresu obowiązków pracowników ochrony:
- Monitorowanie i patrolowanie: Pracownicy ochrony często dokonują regularnych patroli w określonych obszarach w celu zapewnienia bezpieczeństwa i wczesnego wykrywania potencjalnych zagrożeń.
- Kontrola dostępu: Ochroniarze sprawdzają tożsamość i uprawnienia osób wchodzących na teren chroniony, a także zapewniają, że tylko odpowiednie osoby mają dostęp do określonych obszarów.
- Reagowanie na sytuacje awaryjne: W przypadku incydentów, takich jak włamania, kradzieże, wypadki czy zagrożenia dla bezpieczeństwa, pracownicy ochrony podejmują odpowiednie działania w celu zapobieżenia dalszym szkodom i zgłaszają sytuację odpowiednim służbom.
- Obsługa systemów bezpieczeństwa: Ochroniarze mogą być odpowiedzialni za monitorowanie i obsługę systemów alarmowych, kamer monitoringu, czy innych urządzeń związanych z bezpieczeństwem.
- Zapewnienie porządku i dyscypliny: Ochrona może dbać o utrzymanie porządku na terenie obiektu i egzekwować przestrzeganie regulaminu wewnętrznego.
- Pomoc klientom i pracownikom: Ochroniarze pełnią funkcję informacyjną i pomagają klientom oraz pracownikom w razie potrzeby.
- Raportowanie incydentów: Pracownicy ochrony sporządzają raporty o wszelkich incydentach i wydarzeniach, które miały miejsce podczas ich służby.
- Szkolenia i wdrażanie procedur bezpieczeństwa: W niektórych przypadkach, pracownicy ochrony mogą być odpowiedzialni za szkolenie innych pracowników w zakresie procedur bezpieczeństwa i postępowania w przypadku awarii.
- Współpraca z innymi służbami: Ochroniarze często współpracują z policją, strażą pożarną oraz innymi służbami w celu zapewnienia kompleksowej ochrony.
Warto zauważyć, że zakres obowiązków pracowników ochrony może się różnić w zależności od specyfiki miejsca pracy, na przykład pracownicy ochrony w Galerii Rzeszów mogą mieć nieco inne zadania niż ochroniarze pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie czy w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka.
Kwalifikowany pracownik ochrony - jak zostać ochroniarzem?
Pracownik ochrony to dość ogólne pojęcie i dotyczy zarówno osób kwalifikowanych jak i tych bez kwalifikacji w tym zawodzie. Aby zostać ochroniarzem z prawdziwego zdarzenia tzw. licencjonowanym pracownikiem ochrony, są na to dwie drogi.
Pierwsza z nich, nieco bardziej wymagająca ale przygotowująca gruntownie, to ukończenie dwuletniej szkoły policealnej, natomiast druga to ukończenie kursu specjalistycznego. Podczas nauki w szkole kandydaci kształcą się z zakresu prawa karnego, cywilnego i handlowego. Ich zajęcia szczegółowo poruszają tematy dotyczące kryminalistyki, zabezpieczania imprez masowych, konwojowania oraz technik samoobrony. Dwuletnia edukacja zakończona jest egzaminem kwalifikacyjnym z części praktycznej jak i teoretycznej. Jego pozytywny wynik uprawnia do tytułu: Technik ochrony fizycznej osób i mienia.
Kurs na pracownika ochrony trwa najczęściej pięć miesięcy i jest organizowany przez agencje ochrony lub wyspecjalizowane firmy. W programie nauki takiego szkolenia znajdziemy podstawy praca, samoobronę, udzielanie pierwszej pomocy, strzelania z broni palnej i metody interwencji. Minimalne wymogi uczestnictwa w takim kursie to: ukończone 21 lat, wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Po uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu na koniec 5-miesięcznego szkolenia otrzymuje się licencję I stopnia. W kolejnym kroku można starać się o licencję II stopnia kończąc kolejny kurs.
Wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony
Po takim przygotowaniu, wraz z uzyskanymi kwalifikacjami na drodze egzaminu można starać się o wpis na Listę kwalifikowanych pracowników ochrony. Wpis ten można uzyskać u Komendanta Głównego Policji w regionie, pod który należy ubiegający się kandydat. Dodatkowo należy przedłożyć komplet pozostałych dokumentów takich jak:
- wniosek o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony
- świadectwo ukończenia gimnazjum lub ośmioklasowej szkoły podstawowej
- oświadczenie o pełnej zdolności do wykonywania czynności prawnych
- oświadczenie o niekaralności oraz o nietoczeniu się postępowania karnego przeciwko kandydatowi
- orzeczenie lekarskie o aktualnym stanie zdrowia
- orzeczenie psychologiczne
- dokumenty potwierdzające przebieg szkolenia teoretycznego i praktycznego z technik interwencyjnych, samoobrony, wyszkolenie strzeleckiego i znajomości prawa w zakresie ochrony osób i mienia
- dokument zaświadczający o uzyskaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika ochrony fizycznej
- opłatę skarbową w celu wydania zaświadczenia.
Pracownik ochrony fizycznej w Rzeszowie - najczęstsze wymagania
W Rzeszowie wymagania dla pracownika ochrony fizycznej są zazwyczaj podobne. Oto niektóre z najczęstszych wymagań:
- Kwalifikacja do zawodu pracownika ochrony: W większości przypadków osoby zainteresowane pracą jako pracownik ochrony fizycznej muszą ukończyć odpowiedni kurs z zakresu ochrony, który może być akredytowany przez odpowiednie organy lub instytucje oraz zdać egzamin kwalifikacyjny.
- Wiek: wiek pracownika ochrony to minimum 21 lat. Nie ma górnej granicy, jednak najczęściej oczekuje się że będzie to osoba młoda do 30 - 35 roku życia. Czasami w wyjątkowych przypadkach poszukiwane są osoby w wieku emerytalnym, a nawet z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jednak nie chodzi wówczas o ochroniarza lecz bardziej o stróża lub kogoś kto zapewni jedynie swoją obecność.
- Niekaralność: Wymagane jest zwykle przedstawienie zaświadczenia o niekaralności lub potwierdzenie braku wcześniejszych przestępstw.
- Wpis na Listę kwalifikowanych pracowników ochrony: W niektórych krajach lub regionach, w tym w Polsce, osoby pracujące w branży ochrony fizycznej muszą posiadać odpowiednią licencję wydaną przez odpowiednie organy.
- Sprawność fizyczna: Pracownik ochrony fizycznej może być zaangażowany w patrole, obserwację i reagowanie na sytuacje awaryjne, dlatego ważne jest, aby posiadał odpowiednią sprawność fizyczną.
Wymagania dla pracowników ochrony w Rzeszowie i na Podkarpaciu stawiane przez pracodawców mogą się nieco różnić w zależności od konkretnego miejsca pracy. Jednak oferty są zwykle bardzo do siebie podobne. Możesz je znaleźć w kategorii: Praca pracownik ochrony Rzeszów lub skontaktować się bezpośrednio z agencjami ochrony w Rzeszowie.
Pracownik ochrony a konwojent - czy to to samo?
Pracownik ochrony i konwojent różnią się funkcjami, zakresem działania oraz rodzajem szkolenia i wyposażeniem. Obydwie role są kluczowe w zapewnianiu bezpieczeństwa i ochrony, ale w różnych kontekstach i środowiskach pracy.
- Konwojent: Głównym zadaniem konwojenta jest przewożenie wartościowych przedmiotów, takich jak pieniądze, dokumenty, klejnoty czy inne cenne materiały z jednego miejsca do drugiego. Często działają w zespołach, używają specjalnych pojazdów opancerzonych i mają za zadanie zapewnić bezpieczny transport wartości.
- Pracownik ochrony: Pracownik ochrony pełni różnorodne funkcje w zakresie zapewniania bezpieczeństwa na określonym terenie lub w danym obiekcie. Jego zadania mogą obejmować monitorowanie systemów alarmowych i kamer, kontrolę dostępu, patrolowanie terenu, reagowanie na zagrożenia, udzielanie pomocy w nagłych sytuacjach oraz zapewnianie ogólnego bezpieczeństwa i spokoju w miejscu pracy lub obiekcie. Praca ta często też polega na wychwytywaniu drobnych kradzieży w sklepach i reagowanie na nie.
Praca w ochronie - Umowa o pracę czy B2B?
Praca w ochronie może odbywać się zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy B2B (business-to-business). Wybór między tymi formami zatrudnienia zależy od wielu czynników, w tym od polityki firmy ochroniarskiej i indywidualnych preferencji pracownika. Jednak większość pracowników w Rzeszowie zatrudnionych jest w oparciu o Umowę o Pracę.