Kompetencje, dzięki którym zdobędziesz przewagę na rynku pracy

Nie od dziś wiadomo, że trwająca rewolucja na rynku pracy zmienia całkowicie podejście pracodawców do procesu rekrutacji, jak i kandydatów do poszukiwania pracy. Niezależnie czy w danym momencie panuje rynek pracodawcy czy też rynek pracownika. Jeżeli nie dostosujemy się do wymogów obecnej rzeczywistości, szanse na znalezienie wymarzonej pracy będą coraz to bardziej ograniczone. O tym jak zmaksymalizować powodzenie w znalezieniu satysfakcjonującej pracy, w poniższym artykule.

Kompetencje twarde czy miękkie?

Jedną z ważniejszych zmian jaką wymusiła transformacja rynku pracy jest metodyka selekcji kandydatów pod kątem tworzenia efektywnego zespołu. Dzięki udoskonalanym sposobom selekcji firma może zatrudniać bardziej dopasowane osoby przez co sprawniej osiąga cele biznesowe i szybciej się rozwija.

Kompetencje, które od zawsze liczyły się najbardziej, to specjalistyczne umiejętności twarde, bo dzięki nim można wykonywać skomplikowane zadania w swojej specjalności.

Tendencja ta obecnie nieco się zmienia. Coraz mocniej zwraca się uwagę na umiejętności interpersonalne potencjalnych pracowników, które to właśnie okazują się kluczowe podczas budowania efektywnego zespołu. Te właśnie umiejętności jak i zdolność dopasowania się do zespołu trudniej jest nabyć, niż specjalistyczne kompetencje, które zdobywa się z czasem lub podczas branżowych szkoleń.

Eksperci od rekrutacji doskonale znają sposoby oceny umiejętności miękkich, dlatego ważne jest, aby podczas rozmowy być na tego typu testy przygotowanym. Warto w tym celu zapoznać się wcześniej z przykładowymi testami psychologicznymi, by dowiedzieć się na jakim poziomie są nasze umiejętności interpersonalne. W zakładce testy rekrutacyjne znajdziesz na ten temat więcej informacji.

Dobrze też jest poznać opinię bliskich nam osób, gdyż tym sposobem podczas spotkania z rekruterem będziemy bardziej świadomi swoich mocnych stron.

Warto pamiętać, że umiejętności miękkie można pogłębiać podobnie jak specjalistyczną wiedzę. Jest to co prawda trudniejsze, jednak pod kątem aktualnych wymogów bardzo opłacalne. Każdy z nas ma inne predyspozycje oraz innego rodzaju rzeczy przychodzi nam robić z łatwością. Dbając jednak holistycznie o swój rozwój osobisty warto skupić się na kształtowaniu umiejętności interpersonalnych, zwłaszcza jeśli w jakiejś dziedzinie jesteśmy już specjalistami.

Najbardziej doceniane umiejętności miękkie

  • Umiejętność pracy w stresie, to przede wszystkim zdolność do utrzymywania równowagi psychicznej i emocjonalnej w trudnych sytuacjach. Rekruterzy często pytają kandydatów czy potrafią pracować pod presją czasu lub czy są odporni na stres. Oczywiście każdy z nich odpowiada że tak, bo kto przyzna się wprost, że czasami stres potrafi rozłożyć go na łopatki. Dlatego na uwiarygodnienie swojej wypowiedzi warto znać kilka metod na radzenie sobie ze stresem. Po pierwsze realnie będziesz wiedzieć jak zapanować nad sobą w sytuacji stresowej, a po drugie rekruter zobaczy, że faktycznie coś na ten temat wiesz. A więc można ci zaufać.
  • Umiejętność rozwiązywania konfliktów –  przebywając w miejscu pracy 8 godzin dziennie w środowisku różnych charakterów, pokoleń i punktów widzenia nieuniknionym jest, że trafiać będziemy na osoby, które stylem bycia, sposobem wypowiadania się czy podejmowanymi działaniami mogą budzić w nas różnego rodzaju negatywne emocje lub też naruszać naszą przestrzeń czy nawet działać na naszą niekorzyść. Ważne jest, aby umieć reagować w sposób zrównoważony, asertywny i uwzględniający szacunek do obu stron. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Różnice zdań są nieuniknione, a szczera rozmowa i otwarta postawa potrafią zdziałać wiele dobrego. Dlatego bezkonfliktowość i umiejętność rozwiązywania międzyludzkich problemów to bardzo potrzebna i doceniana w środowisku pracy umiejętność. Docenią ją nie tylko przełożeni, ale i współpracownicy, bo praca w dobrej atmosferze to coś czym przecież wszystkim zależy. Podczas rekrutacji na stanowisko, gdzie kluczowe  zadania opierają się na współpracy w grupie, z pewnością twoja osobowość zostanie poddana analizie pod kątem asertywności, zdolności wychodzenia z konfliktu i umiejętności budowania zdrowych relacji.
  • Umiejętności organizacyjne i zarządzanie czasem – to jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza umiejętność XXI wieku. W dobie smartfonów, reklam, wydarzeń i marketingowych działań walczących o naszą uwagę, umiejętność poświęcania czasu na to co ważne, przydatne i rozwojowe jest wręcz kluczowe dla naszego samorozwoju i pozyskiwania nowych kompetencji. Warto zatem posiadać w swoim życiu cele, te zawodowe jak i prywatne oraz skupić się na ich realizacji np. poprzez systematyczne planowania działań. Świetnie sprawdza się w tym celu prowadzenie kalendarza i rozpisywanie w nim drobnych czynności, których realizacja zapewnia osiągnięcie zamierzonego celu. Dlaczego jest to ważne w kontekście pracy już chyba każdy rozumie. Mając do dyspozycji 8 godzin dziennie w miejscu pracy, efektywne zarządzanie czasem to bardzo doceniana umiejętność. Pokaż potencjalnemu pracodawcy, że zdajesz sobie z tego sprawę. Przytocz 1 – 2 przykłady potwierdzające, że efektywne zarządzanie czasem w twoim życiu, pracy czy studiach ma miejsce. Dzięki temu twoja wartość w oczach rekrutera diametralnie wzrośnie, podobnie jak szanse na to, że zatrudni właśnie ciebie!
  • Umiejętności nawiązywania i utrzymywania relacji – te umiejętności kształtujemy od najmłodszych lat rozwijając w miarę poznawania nowych ludzi i przyjmowania kolejnych ról społecznych. Warto już w szkole być aktywnym i zaangażowanym społecznie. Uczestniczyć w dodatkowych zajęciach czy przynależeć do różnych ogranizacji np. harcerstwo czy koła naukowe. Dodatkowe sukcesy poza standardową edukacją świadczą nie tylko o naszym zaangażowaniu i ambicjach, ale także o umiejętnościach interpersonalnych, które przy okazji pogłębiliśmy. Ważne też, by w codziennym życiu je dalej kształtować. Choćby przez rozmowę z przypadkowo spotkaną osobą w pociągu lub w kolejce czy spotkania ze znajomymi, a także różnego rodzaju warsztaty i konferencje.

Zyskaj przewagę – kilka słów podsumowania

Umiejętności interpersonalne dzielą się na wiele różnych gałęzi. Powyższa lista jest zbiorem najistotniejszych wg. nas zdolności miękkich, kluczowych podczas pracy w różnorodnym środowisku. Ważne, aby z tego artykułu zapamiętać jak istotne w miejscu pracy są umiejętności interpersonalne oraz mieć świadomość, że aplikując na stanowisko wymagające współpracy z innymi osobami, nasze zdolności miękkie będą w czasie rekrutacji sprawdzane. Warto zatem pomóc rekruterowi w podjęciu odpowiedniej decyzji przygotowując kilka przykładów popierających realne wykorzystanie / nabycie wspomnianych powyżej umiejętności.

Przykładem mogą być:

  • uczestnictwo w kole naukowym lub zagranicznej wymianie studenckiej
  • praca w samorządzie studenckim i organizacja wydarzeń
  • udział w wolontariacie
  • udział w konferencjach, bycie prelegentem
  • realizacja dodatkowych zadań w grupie
  • znajomość technik radzenia sobie ze stresem
  • przykłady skuteczności swoich działań w stresowych warunkach np. na studiach, wycieczkach lub pracy