Rynek pracy w Rzeszowie

Rzeszowski rynek pracy z pewnością nie należy do „najłatwiejszych” w Polsce. Jednak ze względu na wysoki poziom uprzemysłowienia, dobrą lokalizację i prędkość z jaką rozrasta się miasto, stanowi najatrakcyjniejszą na Podkarpaciu lokalizację do rozwoju zawodowego jak i poszukiwania pracy.


Jak wygląda rynek pracy w Rzeszowie?

💡 Z artykułu dowiesz się:

 
Rynek pracy w Rzeszowie dzięki strategicznej lokalizacji, zróżnicowanej gospodarce i rosnącej populacji oferuje różnorodne możliwości zatrudnienia. Jednak czy dla wszystkich? Z pewnością nie, bo choć mimo ciągłego postępu i dużych inwestycji, ciągle posiada swoje ograniczenia. Odzwierciedlają one przeszłą i obecną sytuację polityczno-gospodarczą w kraju i regionie oraz naturalne uwarunkowania związane z lokalizacją. Nie bez znaczenia jest również oferta rzeszowskich uczelni, które mają bezpośredni wpływ na podaż rynkową przedstawicieli niektórych zawodów.

Czym Rzeszów wyróżnia się pośród innych miast Polski?

Miasto Rzeszów jest jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce wschodniej, co przekłada się na zainteresowanie inwestycjami zagranicznych przedsiębiorstw i rosnącą liczbę miejsc pracy w obszarach takich jak inżynieria, IT czy handel. Jednak niezmiennie od blisko 90-ciu lat Rzeszów słynie przede wszystkim z przemysłu lotniczego, który obecnie generuje tysiące miejsc pracy dla inżynierów, techników i pracowników produkcji. Ponadto, w Rzeszowie świetnie rozwinięty jest też przemysł farmaceutyczny, przemysł spożywczy i sektor usługowy.

Szkolenia, kursy i nauka, by nadążyć za wymaganiami

Warto mieć na uwadze, że miasto dba o rozwój umiejętności i kwalifikacji swoich mieszkańców poprzez organizację różnego rodzaju kursów i szkoleń. Zajmuje się tym Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie. Dzięki temu, osoby poszukujące pracy mają szansę na zdobycie nowych umiejętności i zwiększenie atrakcyjności na lokalnym rynku pracy.

👉 Zobacz również: Jak znaleźć pracę w Rzeszowie? Praktyczne porady

Wykształcenie kursy i szkolenia mają obecnie spore znaczenie w utrzymywaniu konkurencyjności na rynku pracy podczas, gdy sposób jej wykonywania ciągle ewoluuje. Wszechobecna digitalizacja danych i automatyzowanie procesów wymusza na pracownikach i kandydatach potrzebę ciągłej nauki i zdobywania kolejnych umiejętności, by sprostać oczekiwaniom jakie nakłada obecnie rynek pracy. Tyczy się to zwłaszcza zagranicznych przedsiębiorstw, których dążenie do coraz większych zysków i ogólny postęp techniki przekłada się na unowocześnianie sposobu pracy. Obejmuje to wiele międzynarodowych, dużych firm działających w Rzeszowie, takich jak Nestle, Pratt & Whitney, Boeing, Sanofi-Aventis, czy chociażby znany wszystkim Lidl, w którym samoobsługowe kasy i umiejętność ich eksploatacji stały się już rzeczywistością.

B2B czy Umowa o Pracę?

Warunki finansowe i preferowana forma zatrudniania – to dwie kwestie, o które każdy rekruter pyta na rozmowie kwalifikacyjnej. Zatem warto wiedzieć nie tylko to ile chciałoby się zarabiać, ale też w oparciu o jaką umowę warto jest pracować.

Umowa o pracę (UoP) to podstawowa forma zatrudnienia, która daje pracownikowi najwięcej przywilejów wynikających z kodeksu pracy i zdecydowanie – z perspektywy pracownika – największe bezpieczeństwo współpracy. Największym minusem jest jednak różnica pomiędzy kwotą jaką płaci pracodawca, a kwotą, którą pracownik otrzymuje „na rękę”. W wyniku tego pensja netto będzie mniejsza niż w przypadku B2B.

Zatem czy warto iść na B2B?

Wszystko zależy od naszych preferencji oraz tego co dla nas najważniejsze – bezpieczna umowa o pracę, czy większe zarobki. Na kontrakcie B2B w świetle prawa jesteś firmą, która realizuje na bieżąco zlecane ci obowiązki. Najczęściej robisz to w taki sam sposób jak na UoP. Dzięki temu pracodawca nie ponosi wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem pracownika, a jedynie opłaca wystawione przez niego faktury. Pracownik sam opłaca za siebie ZUS i niezbędne ubezpieczenia, jednak najczęściej kwota netto jaką otrzyma będzie znacznie większa niż w przypadku standardowej UoP.

Obecny rynek pracy w województwie podkarpackim znacząco różni się od tego sprzed kilku czy kilkunastu lat. Na rynek weszło dużo nowych firm, które cechuje zmienność i brak stabilności. W efekcie pracodawcom zdecydowanie na rękę jest podejmowanie współpracy na zasadzie B2B, gdyż jeśli zapotrzebowanie na pracowników w firmie zmaleje, o wiele łatwiej będzie mu zredukować liczbę „zatrudnionych”, osób niż na umowie o pracę. Po prostu zrezygnuje ze współpracy z firmą „xyz” bez zbędnego tłumaczenia swojej decyzji.

Statystyczne wynagrodzenia na Podkarpaciu z podziałem branż

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w Rzeszowie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023 roku wyniosło 5 939 zł. Spójrzmy teraz na tabelę, by dowiedzieć się w jakich branżach było największe, a które z nich uplasowały poniżej średniej.

Dane dla poszczególnych gałęzi gospodarki przedstawia poniższa tabela:

branża zł brutto
przemysł 6 208
przetwórstwo przemysłowe 6 175
budownictwo 5 371
handel 5 474
transport i gospodarka magazynowa 5 861
zakwaterowanie i gastronomia 9 788
obsługa rynku nieruchomości 6 049
administrowanie i działalność wspierająca 4 261

W jakim zawodzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie w stolicy województwa podkarpackiego?

Rzeszów to podkarpacka stolica gospodarki i rynku pracy. Miasto przyciąga z całego regionu zarówno studentów jak i osoby poszukujące zatrudnienia. W jakich branżach najłatwiej znaleźć pracę w Rzeszowie? Na to pytanie najłatwiej będzie odpowiedzieć przyglądając się rzetelnym danym publikowanym przez Główny Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

Zgodnie z danymi GUS z 2023 roku najwięcej miejsc pracy oferuje sektor usługowy – 26,1%, a także przemysł i budownictwo, które zrzeszają blisko 25% wszystkich zatrudnionych w stolicy Podkarpacia. W branży budowlanej najbardziej poszukiwani są betoniarze i zbrojarze, a w przemyśle przede wszystkim osoby do pracy na produkcji.

Jakie branże odnotowują w Rzeszowie deficyty pracowników? Po analizie danych przedstawionych w badaniu „Barometru Zawodów” w bieżącym roku wynika, że najłatwiej będzie znaleźć pracę m.in. w takich branżach jak:

  • ochrona zdrowia (pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie)
  • transport (kierowcy samochodów ciężarowych, dostawcy, zaopatrzeniowcy)
  • edukacja (nauczyciele przedmiotów zawodowych i edukacji przedszkolnej)
  • finanse (księgowi)
  • specjaliści z branży IT (programiści, testerzy, UI/UX designerzy)
  • inżynieria (elektronicy, automatycy, specjaliści od silników lotniczych – potrzebni zwłaszcza w Dolinie Lotniczej)

Problemy rzeszowskiego rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy w Rzeszowie nie dla wszystkich jednak jest komfortowa. Istnieje szereg zawodów, w których zwyczajnie trudno jest o zatrudnienie w stolicy Podkarpacia. Głównych powodem takiej sytuacji jest nadmiar wyszkolonych w danych kierunku osób w porównaniu do wolnych wakatów.

Przykładowo na Uniwersytecie Rzeszowskim każdego roku tytuł magistra historii, socjologii czy ekonomii otrzymuje kilkadziesiąt lub nawet kilkaset osób, gdzie zapotrzebowanie na tego typu specjalistów na lokalnym rynku jest znikome.

Warto zatem dokładnie przemyśleć wybór kierunku studiów, gdyż będzie to rzutować na całą naszą późniejszą karierę zawodową. Więcej w tym temacie pisaliśmy w artykule: Jakie kierunki studiować w Rzeszowie, by znaleźć pracę? Wskazujemy przyszłościowe kierunki studiów.

Stopa bezrobocia w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Bezrobocie w stolicy województwa podkarpackiego według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie na koniec czerwca 2023 roku wyniosło 8,4% i było to najwyższe bezrobocie ze wszystkich szesnastu województw Polski. Natomiast ogólnopolska stopa bezrobocia w tym samym miesiącu osiągnęła rekordowo niski poziom 5,0%.

Co ciekawe najniższe bezrobocie odnotowano w Powiecie m. Krosno 2,5%, a Powiat m. Rzeszów znajdował się dopiero na drugiej pozycji z wynikiem 4,1%. Najwięcej osób pozostających bez pracy wykazano w powiecie brzozowskim, gdzie stopa bezrobocia sięgnęła 19,1%.

Podsumowanie sytuacji na rynku pracy w Rzeszowie

Rzeszów to jedno z najlepszych miast na Podkarpaciu do studiowania, szukania pracy i rozwoju kariery zawodowej. Działa tu wiele innowacyjnych firm poszukujących doświadczonych specjalistów jak i osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy.

Swoją karierę warto jednak odpowiednio wcześnie zaplanować w oparciu o aktualne dane i prognozy dotyczące zapotrzebowania na  konkretnych pracowników w poszczególnych branżach. Określony z góry cel pozwoli też skupić się na zdobywaniu kluczowych umiejętności i pierwszego doświadczenia już na etapie edukacji.