Dolina Lotnicza – Kto znajdzie pracę w przemyśle lotniczym?

Dolina Lotnicza to termin ściśle związany z województwem podkarpackim. Nie tylko ze względu na firmy lotnicze działające na tym terenie – mające ogromny wpływ na rozwój przemysłu lotniczego w Polsce – ale też uczelnię, która kształci przyszłych pilotów oraz inżynierów z sektora lotniczego – Politechnikę Rzeszowską.

💡 Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Dolina Lotnicza
  • Jakie firmy składają się na Dolinę lotniczą
  • Kto znajdzie pracę w Dolinie Lotniczej i jakie są perspektywy zatrudnienia w przemyśle lotniczym

Klaster Dolina Lotnicza

Dolina Lotnicza to obszar w południowo-wschodniej Polsce o silnym zagęszczeniu firm z przemysłu lotniczego, ośrodków szkolenia pilotów oraz ośrodków badawczo-naukowych, a także zaplecz edukacyjno-szkoleniowych z sektora lotniczego. Firmy te tworzą Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza realizując wspólne cele.

Centrum Doliny Lotniczej znajduje się w mieście Rzeszów – stolicy województwa podkarpackiego. Tutaj też mieści się jedno z najważniejszych przedsiębiorstw lotniczych w Polsce – firma Pratt & Whitney Rzeszów – światowy lider w projektowaniu, produkcji oraz badaniu silników lotniczych, łopatek lotniczych, turbin gazowych i rakietowych systemów napędowych wykorzystywanych w takich samolotach jak Boeing, Airbus A320 neo, czy myśliwców F-16 i F-35 oraz samolotów Gulfstream.

Największe firmy Działające w Dolinie Lotniczej

Pratt & Whitney Rzeszów

Pratt & Whitney to największa firma Doliny Lotniczej na Podkarpaciu i największy pracodawca w Rzeszowie. Jest to światowy producent silników i podzespołów lotniczych. Firma dzięki ogromnemu doświadczeniu produkuje silniki do śmigłowców i samolotów takich jak Boeing, Airbus, F-16 czy Lockheed Martin.

Przedsiębiorstwo zapewnia miejsca pracy niemal 4000 osobom. Jego historia zaczęła się w 1937 roku, podczas gdy została wybudowana Wytwórnia Silników w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), a jej budowę wizytowali państwowi politycy m.in. Eugeniusz Kwiatkowski – wicepremier i twórca koncepcji COP.

PZL Mielec

Polskie Zakłady Lotnicze – PZL Mielec – Firma od 2015 roku należy do zagranicznego koncernu Lockheed Martin stanowiąc największy zakład produkcyjny tego koncernu poza granicami Stanów Zjednoczonych. Zatrudnienie znajduje tu zatrudnienie blisko 1600 osób, a dodatkowe 5000 miejsc pracy tworzy poprzez współpracę z innymi firmami. Tym samym należy do grona największych pracodawców na Podkarpaciu.

Najważniejsze statki powietrzne produkowane w PZL Mielec to helikopter S-70 Black Hawk, samolot M28 w wersji militarnej i cywilnej oraz samoloty F-16.

Historia tego zakładu sięga 20-lecia międzywojennego. W 1938 roku w Mielcu powstały Państwowe Zakłady Lotnicze – Wytwórnia Płatowców nr 2, które wraz z utworzonym rok wcześniej Centralnym Okręgiem Przemysłowym w Rzeszowie dały początek wielkiej historii przemysłu lotniczego południowo-wschodniej Polski, który na tyle mocno zakorzenił się w gospodarkę regionu, że obecnie stanowi jeden z głównych sektorów przemysłu zapewniając pracę w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

MTU Aero Engines – Tajęcina

MTU to kolejna duża firma z branży lotniczej w okolicy Rzeszowa. Specjalizuje się w produkcji podzespołów do silników lotniczych takich samolotów jak: Boeing, Dreamliner, Cessna i Gulfstream. Fabryka w Tajęcinie zajmuje się też montażem turbin niskiego ciśnienia oraz tzw. zespołów Turbine Center Frame. Realizuje także naprawy części i zespołów wchodzących w skład silników lotniczych.

Nowoczesna fabryka w Tajęcinie powstała w 2009 roku, a jej fundamentem są wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości. W firmie zatrudniani są wysoko wykwalifikowani specjaliści o silnej motywacji do dalszego rozwoju i pracy, gdyż jak czytamy na stronie MTU – „Kluczem do naszego sukcesu jest odpowiednio dobrany zespół, w skład którego wchodzą zarówno doświadczeni specjaliści, jak i młodzi, utalentowani absolwenci„.

EME Aero

EME Aero to najmłodsze przedsiębiorstwo z naszego zestawienia. Jego historia rozpoczęła się w grudniu 2017 roku, kiedy to podpisany został akt założycielski udziałowców firmy. Chwilę później rozpoczęto budowę zakładu, rekrutację pracowników i ich szkolenie. Przez dwa pierwsze lata działalności stworzono zaawansowaną technologicznie fabrykę zatrudniającą setki specjalistów. 

Główną działalnością firmy EME Aero są przeglądy eksploatacyjne, obsługa i naprawa silników lotniczych typu GFT firmy Pratt & Whitney. Przyjmowane na przegląd silniki mają ściśle określoną ścieżkę postępowania, podczas której przechodzą przez takie etapy jak:

  • przyjęcia silnika
  • demontaż
  • czyszczenie
  • badania nieniszczące (NDT)
  • inspekcja
  • naprawa
  • montaż modułów i wyważanie
  • testy silnika
  • wystawienie certyfikatu jakości i wysyłka

Safran

Safran to firma technologiczna i przemysłowa powstała w 2005 roku w wyniku połączenia francuskich przedsiębiorstw Sagem i Snecma. Obecna jest na międzynarodowym rynku lotnictwa, aeronautyki, kosmonautyki i obronności. W 2018 roku przejęła przedsiębiorstwo Zodiac Aerospace licząc od tego czasu ponad 81 000 pracowników. Obecnie firma zajmuje się projektowaniem i produkcją helikopterów, rakiet, silników lotniczych i sprzętu obronnego dla wojska. 

Na terenie Polski firma Safran obecna jest już ponad 20 lat i działa w pięciu lokalizacjach. Fabryka w Sędziszowie Małopolskim k. Rzeszowa specjalizuje się w produkcji przekładni do takich samolotów jak Airbus A320 i Boeing 737, a także komponentów do silników LEAP.

24 maja 2023 roku w Rzeszowie francuska firma Safran otworzyła Centrum Badawczo-Rozwojowe w nowoczesnym biurowcu przy ul. Kopisto. Znajduje się jego biuro o powierzchni 1300 m kw., w którym do 2027 roku ma zostać zatrudnionych 250 inżynierów.

Ciekawostka:

Firma Safran w latach 2005 – 2010 brała udział w projekcie budowy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), który wystrzelony został w przestrzeń kosmiczną 25 grudnia 2021 roku. Zadaniem francuskiej firmy firmy było wytworzenie wszystkich 34 luster, których celem jest mapowanie spektralne pasma bliskiej podczerwieni. Dzięki tej technologii teleskop jest w stanie obserwować niedostępne do tej pory galaktyki znajdujące się blisko początków Wszechświata.

Praca w Dolinie Lotniczej

Dolina Lotnicza (ang. aviation valley) jest pierwszym i największym stowarzyszeniem przedsiębiorców przemysłu lotniczego na terenie Polski. Dysponuje rozwiniętym zapleczem edukacyjnym i szkoleniowym, a w firmach wchodzących w jej skład zatrudniani są najlepsi inżynierowie.

Jak znaleźć pracę w rozwiniętych firmach z Doliny Lotniczej? Branża lotnicza to bardzo wymagający sektor przemysłu i technologii. Opatrzony jest międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa i normami jakości. Dlatego, by mieć szansę pracować w jednej z firm należącej do klastra lotniczego warto posiadać wykształcenie kierunkowe, wykazywać się zdolnościami analitycznymi oraz znać język angielski. Dodatkowo pracodawcy zwracają uwagę na takie cechy jak motywacja do pracy w danej firmie oraz zdolności interpersonalne i umiejętność pracy w grupie.

W podkarpackim sektorze lotniczym poszukiwani są często specjaliści takich zawodów jak: inżynieria materiałowa, programowanie CNC, planowanie produkcji, kontrola jakości, testy silnika, mechanika silników lotniczych.