Rozwój zawodowy w karierze pracownika. Jak nie zatrzymać się w miejscu?

Rozwój zawodowy to dla wielu osób konieczność, by nie wypaść z obiegu. Zwłaszcza w obszarze nowych technologii tj. cyberbezpieczeństwo, programowanie czy SEO, gdzie dynamika zmian jest największa. O tym co zrobić, aby nasze umiejętności nie traciły na wartości oraz jak utrzymywać atrakcyjność na rynku pracy – w poniższym artykule.


Rozwój zawodowy a rynek pracy

💡 Z artykułu dowiesz się:

 
Rozwój zawodowy to długotrwały proces. Polega na ciągłym podnoszeniu kwalifikacji, wiedzy i umiejętności. Zgodnie z tym co mówią specjaliści wiąże się on ściśle z rozwojem osobistym, bo tylko wtedy oba te obszary mogą się wzmacniać na zasadzie synergii.

W zależności od rynku pracy, rozwój zawodowy może znacznie różnić się ze względu na oczekiwania jakie w danej branży narzucane są na pracowników. Przykładowo w zawodzie pielęgniarki rozwój zawodowy będzie przebiegał o wiele wolniej, niż w przypadku kariery żołnierza, programisty czy w zawodach typowo korporacyjnych. Od czego to zależy? Przede wszystkim od struktury organizacji w jakich możemy pracować posiadając określony zawód. Ale też od zmieniających się warunków oraz technologii wykorzystywanych w danym zawodzie. Programista, który nie będzie uczył się ciągle nowych języków i technologii bardzo szybko utraci status użyteczności w niezwykle dynamicznej i zmieniającej się z roku na rok branży IT.

Sposoby doskonalenia zawodowego i podnoszenia kwalifikacji

W dobie postępu technologicznego i cyfryzacji, konieczność zdobywania nowych umiejętności jest czymś naturalnym. Obecnie istnieje wiele sposobów na dokształcanie się i podnoszenie kompetencji zawodowych, a oto niektóre z nich:

  • kursy internetowe i webinary
  • studia podyplomowe
  • szkolenia i konferencje branżowe
  • analiza przypadku (case study)
  • literatura branżowa
  • samodzielna praca i wyszukiwanie informacji

Dodatkowo często też pracodawcy organizują pracownikom różnego rodzaju szkolenia. Świadomi, że rozwój pracownika to inwestycja w firmę, dają możliwość podnoszenia kwalifikacji przez dofinansowanie studiów, kursów specjalistycznych czy nabywanie dodatkowych uprawnień.

Co ma negatywny wpływ na karierę i rozwój pracownika?

Zobacz co może hamować rozwój Twojej kariery:

  • Brak motywacji – Rozwój zawsze wiąże się z podjętym działaniem. Mało tego, aby uzyskać efekt, działanie powinno być regularnie powtarzane. Zatem potrzebujesz konkretnego postanowienia i stabilnego źródła motywacji, które musisz znaleźć w sobie. Bo tylko od głębokiej chęci osiągnięcia celu zależy to, czy go zrealizujesz.
  • Lęk przed porażką – Ta przeszkoda ma silny związek z brakiem pewności siebie. Zatem pracuj nad tym i nie porównuj się do innych. Jedyną osobą, od której powinieneś być lepszy jesteś Ty sam z dnia wczorajszego.
  • Strach przez zmianami – Bez uświadomienia sobie, że zmiana jest czymś naturalnym, a opuszczenie strefy komfortu konieczne do osiągnięcia celu, rozwój Twojej kariery będzie mocno ograniczony.
  • Nierozwojowe środowisko i lokalizacja – mieszkanie z dala od miasta może być poważną przyczyną tego, że się nie rozwijasz. Dostęp do uczelni, firm i technologii ma w procesie rozwoju ogromne i często kluczowe znaczenie.
  • Brak czasu – dokształcanie i nabywanie nowych kompetencji wymaga czasu. To od Ciebie zależy na co chcesz go przeznaczać.

Trudno sobie wyobrazić dynamiczny rozwój zawodowy bez podejmowania nowych wyzwań i odważnego stąpania po ziemi. Pewność siebie i wiara we własne możliwości to kluczowe cechy, które pozwolą Ci pokonać wszelkie przeszkody stojące na Twojej drodze do sukcesu.

Korzyści jakie osiągniesz stawiając na rozwój zawodowy

Rozwój zawodowy oprócz realizacji konkretnego celu jakim może być np. ukończenie branżowego kursu spójnego z obraną ścieżką kariery, wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Oto kilka z nich:

  • Pewność siebie – rozwijanie umiejętności to przede wszystkim okazja lepszego samopoczucia na swoim stanowisku pracy. Kiedy wiesz, że nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć – bo w swojej dziedzinie znasz odpowiedź na każde pytanie – czujesz się pewnie.
  • Większe możliwości – pogłębiając wiedzę w danej dziedzinie stajesz się ekspertem, a więc wkraczasz do grona osób, których jest o wiele mniej, niż początkujących. A więc Twoja pozycja zawodowa staje się mocniejsza, a pracodawcy o wiele chętniej chcą z Tobą rozmawiać.
  • Rośnie szansa na znalezienie wymarzonej pracy – dobry specjalista ma sporo więcej możliwości zatrudnienia, niż osoba stawiająca pierwsze kroki w branży.
  • Większa sieć kontaktów – rozwój kompetencji w danej branży wiąże się często z obecnością w różnego rodzaju grupach społecznościowych. Tych wirtualnych, ale też uczestniczących w wydarzeniach branżowych czy konferencjach. To świetna okazja do nawiązywania ciekawych relacji. Dodatkowo jeśli stajesz się w czymś ekspertem, w swoim kręgu zdobywasz szacunek i uznanie.
  • Lepsze życie osobiste – rozwój zawodowy łączy się z rozwojem osobistym. Zwłaszcza jeśli nasze stanowisko związane jest z kompetencjami interpersonalnymi. Jednak tak czy inaczej, sukces w jednej dziedzinie życia wpływa pozytywnie na pozostałe obszary. Zatem pogłębiając takie umiejętności jak komunikatywność, zarządzanie sytuacjami kryzysowymi czy przywództwo, będziemy czerpać korzyści również w życiu osobistym. A rozwijając swoje hobby i realizując się w życiu prywatnym, zapewnimy idealne warunki do rozwoju w sferze zawodowej.

Uniwersalne kompetencje pracownika XXI wieku w drodze po awans

XXI wiek to przede wszystkim większa świadomość tego, że osiąganie wielkich rzeczy, to przede wszystkim skuteczny zespół i dobra współpraca w grupie. Dlatego dziś już nikogo nie dziwi, że tak dużą wagę przykłada się do umiejętności miękkich i zdolności komunikacyjnych. Nie mówiąc już o zajmowaniu pozycji lidera, menadżera, czy kierownika, gdzie aby realizować codzienne zadania niezbędna jest umiejętność efektywnej komunikacji.

Zobacz również: Kompetencje, dzięki którym zdobędziesz przewagę na rynku pracy

Skuteczna realizacja zadań w środowisku pracy coraz to bardziej wiąże się z posiadaniem odpowiednich kompetencji miękkich. Obecnie stanowiska, na których samodzielnie wykonuje się swoje obowiązki, w większości odeszły w zapomnienie. A umiejętności miękkie to kompetencje, które powinniśmy nieustannie rozwijać, by mieć szanse na dobrą pracę czy awans np. na menadżera.

Typy rozwoju kariery zawodowej

Wyróżniamy kilka typów ścieżek kariery:

  • Specjalistyczny – wiąże się z dużym stopniem zaangażowania i rozwijania kompetencji w jednej branży przez wiele lat.
  • Liniowy – przechodzenie po szczeblach kariery zgodnie z hierarchią stanowisk.
  • Spiralny – rotacja pomiędzy różnymi stanowiskami co kilka lat i rozwijanie umiejętności nabytych na poprzednich stanowiskach.
  • Zmienny – częste przechodzenie z pracy do pracy, które się ze sobą nie wiążą.

Rozwój kariery można poprowadzić w pionie (od specjalisty do menadżera), w poziomie (od specjalisty do eksperta) oraz w głąb struktury danej organizacji (nabywanie nowych kompetencji i zmiana stanowiska wewnątrz tej samej firmy).

Warto swój rozwój zawodowy zaplanować świadomie w oparciu o własne cele, doświadczenia i możliwości. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie określić najbardziej korzystnej ścieżki zawodowej, można skorzystać z doradztwa personalnego. Wszystko po to, aby czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy i maksymalnie poszerzać swoje własne horyzonty. Nie tylko zawodowe, ale też i osobiste.