6 powodów, dla których warto studiować w Rzeszowie

Zastanawiasz się nad studiami w Rzeszowie? Chcesz zostać inżynierem, pilotem, a może lekarzem? Rzeszów to miasto, w którym zdobędziesz każdy z tych zawodów, realizując przy tym pasje i zdobywając cenne doświadczenie. Chcesz się przekonać, że naprawdę warto? Zobacz sześć konkretnych argumentów, przemawiających za tym, że naprawdę opłaca się studiować w Rzeszowie.

💡 Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Rzeszów nazywany jest „miastem studentów”
  • Jakie są największe uczelnie w Rzeszowie
  • Jakie są powody, dla których warto studiować w Rzeszowie

Rzeszów – miasto studentów

Rzeszów w 2012 roku stał się najbardziej studenckim miastem Europy. Europejski Urząd Statystyczny opublikował wówczas (11.10.2012) ciekawy raport „Eurostat regional yearbook 2012″ porównujący m.in. ilość studentów uczących się we wszystkich europejskich miastach. Okazało się, że studencka stolica Europy znajduje się nie gdzie indziej jak w Rzeszowie na Podkarpaciu. Jak wykazano, przypadało tu wówczas 353 studentów na 1000 mieszkańców. Warto jednak zaznaczyć, że przy tworzeniu raportu opierano się na danych z 2008 roku.

Jak jest dzisiaj? Rzeszów to prawie 200-tysięczne miasto, w którym według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Rzeszowie pod koniec 2022 roku na 1000 mieszkańców przypadało 180 studentów. A więc prawie połowa mniej niż we wspomnianym wcześniej okresie. Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszym ciągu miasto oferuje studentom wiele ciekawych perspektyw i możliwości.

Dlaczego warto studiować w Rzeszowie?

Szansa na rozwój i dobrą pracę

Rzeszów to gospodarcze centrum nie tylko Podkarpacia ale i całej polski wschodniej. Jak wynika z danych GUS na 2021 rok, to właśnie Podkarpacie osiąga największy PKP ze wszystkich wschodnich województw.

Nic w tym dziwnego, w regionie działa sporo zakładów produkcyjnych zwłaszcza z sektora lotniczego i motoryzacyjnego. Wiele zagranicznych firm decyduje się na rozwój właśnie na Podkarpaciu tworząc nowoczesne fabryki z wraz z nimi miejsca pracy. Wiele z nich powstaje w specjalnych strefach ekonomicznych takich jak Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny w Jasionce czy Euro-Park w Mielcu.

Spora grupa działających w regionie firm we współpracy z uczelniami organizuje coroczne staże dla studentów, które są szansą na zdobycie cennego i często pierwszego dla młodych ludzi doświadczenia na rynku pracy. Takie osoby po opuszczeniu murów uczelni o wiele szybciej znajdują pracę w Rzeszowie czy innych miastach Polski.

Duży wybór kierunków studiów

W Rzeszowie do wyboru mamy dwie publiczne uczelnie – Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski oraz kilka prywatnych szkół wyższych. Kandydaci mogą wybierać spośród blisko 100 oferowanych przez te uczelnie kierunków. Znajdą te znane i popularne jak informatyka, filologia angielska czy ekonomia oraz bardziej unikalne jak np. druk 3d w przemyśle i edukacji czy inżynieria lądowa prowadzona w j. angielskim. 

Miasto Rzeszów to akademicki lider Podkarpacia. Sprawdź na jakich uczelniach możesz tu studiować:

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski to największa uczelnia w Rzeszowie. Kształci się tu blisko 15 tys. studentów na 4 kolegiach nauk:

  • Kolegium Nauk Humanistycznych
  • Kolegium Nauk Medycznych
  • Kolegium Nauk Przyrodniczych
  • Kolegium Nauk Społecznych

W przypadku tej uczelni studenci mają do wyboru wiele kierunków humanistycznych, artystycznych i sportowych. Jednak najbardziej docenianym i prestiżowym kierunkiem jest Kierunek Lekarski realizowany od 2014 roku. Według informacji podanych na stronie Uniwersytetu Rzeszowskiego chętnych zarejestrowanych w systemie rekrutacyjnym w roku akademickim 2022/2023 było 18,3 kandydatów na 1 miejsce. 

W kolejnych pozycjach według popularności plasowały się: filologia angielska (7,6 os./miejsce), pielęgniarstwo (6,0 os./miejsce), dietetyka (5,6 os./miejsce), informatyka (5,1 os./miejsce).

Politechnika Rzeszowska

Politechnika Rzeszowska to przede wszystkim ośrodek kształcenia technicznego. To właśnie z tej uczelni wychodzą jedni z najlepszych inżynierów w Polsce.  Na siedmiu wydziałach prowadzone jest kształcenie w specjalnościach dotyczących: budownictwa, chemii, matematyki, fizyki, mechaniki, elektrotechniki i zarządzania.

Najbardziej jednak prestiżowym kierunkiem jest lotnictwo i kosmonautyka, na którym studenci mają do wyboru m.in. specjalności takie jak: pilotaż, czy silniki samolotowe. 

Największa popularnością na Politechnice Rzeszowskiej cieszą się:

  • automatyka i robotyka
  • informatyka
  • geodezja i planowania przestrzenne
  • logistyka
  • finanse i rachunkowość
  • zarządzanie

Ponadto w Rzeszowie prężnie działają też uczelnie prywatne, są to m. in.

  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (WSiIZ)
  • Wyższa Szkoła Prawa i Administracji (WSPiA)
  • Collegium Humanum

✅ Jeśli zastanawiasz się nad studiowaniem w mieście Rzeszów, zobacz też artykuł: Jakie kierunki studiować w Rzeszowie, by znaleźć pracę? Wskazujemy przyszłościowe kierunki studiów – by dowiedzieć się w jakiej branży warto się teraz kształcić.

Dostęp do kultury i rozrywki

Każdy mieszkaniec Rzeszowa wie, że w tym mieści nie ma miejsca na nudę. Organizowanych jest tu mnóstwo cyklicznych koncertów, festiwali i imprez kulturalnych. Nie brakuje też wydarzeń organizowanych specjalnie dla studentów. Każdego roku odbywają się tu największe na Podkarpaciu Juwenalia organizowane przez Politechnikę Rzeszowską oraz Kulturalia, których przygotowaniem zajmuje się Uniwersytet Rzeszowski.

Poza tym warto też wspomnieć, że miasto Rzeszów wraz z województwem podkarpackim walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, a całemu przedsięwzięciu towarzyszy budowa „Biblioteki Nowej” – nowoczesnego centrum kultury miasta.

Rzeszów jest tańszy

Kolejny powód dla którego warto rozważyć studia w Rzeszowie to koszty utrzymania. W Rzeszowie są one o wiele niższe niż w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy chociażby Lublinie. Tak więc jeśli kwestie finansowe są dla ciebie istotne, warto na poważnie rozważyć studia w stolicy Podkarpacia.

✅ Jeśli podczas studiów zamierzasz dodatkowo pracować np. w czasie wakacyjnej przerwy zobacz również: Praca na wakacje w Rzeszowie? – 5 pomysłów na sezonową pracę dla studenta

Szansa na realizację pasji

Rzeszów to miasto możliwości. Oprócz tradycyjnego studiowania daje szanse na realizacje i odkrywanie nowych pasji. Przy rzeszowskich uczelniach działa wiele kół naukowych i organizacji studenckich pozwalających na rozwijanie zainteresowań i poszerzanie horyzontów. Przykładowo na samej Politechnice Rzeszowskiej zarejestrowanych jest 72 koła naukowe zrzeszające fanów wielu różnych dziedzin nauki. Są to m.in. działalności dotyczące programowania, machine learning, kosmonautyki i lotnictwa. A ramach koła „Tuptuś” organizowane są wyjazdy w Bieszczady i Beskid Niski, gdzie studenci odkrywają ciekawe miejsca regionu i poznają jego historię.

Okazja do ciekawych wypadów za miasto

Kolejną ważna kwestią jest doskonała lokalizacja miasta Rzeszów. Znajduje się ono w centrum województwa podkarpackiego dlatego też stanowi świetną bazę wypadową w wiele ciekawych krain tego regionu. Wszak nie samym studiowaniem człowiek żyje, stąd warto wziąć też pod uwagę aspekt turystyczno-wycieczkowy, który z pewnością będzie miał znaczenie podczas pięcioletniej edukacji.