Najwięksi pracodawcy w województwie podkarpackim – ranking największych firm

Najwięksi pracodawcy w województwie podkarpackim to prężnie działające firmy cieszące się dużym zaufaniem. Ich silna pozycja nadaje rytm całej gospodarce regionu zapewniając tysiące miejsc pracy. Sprawdź, które z podkarpackich przedsiębiorstw zatrudniają największa liczbę osób.

💡 Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda bezrobocie w województwie podkarpackim
  • Którzy pracownicy są najbardziej poszukiwani na Podkarpaciu
  • W jakich zawodach najtrudniej znaleźć pracę w Podkarpackiem
  • Jakie firmy to najwięksi pracodawcy na Podkarpaciu

Podkarpacki rynek pracy – dane z gospodarki

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Rzeszowie sytuacja na rynku pracy w województwie podkarpackim znacząco poprawiła się w porównaniu z okresem, w którym panowała pandemia. Trend zwiększenia ilości miejsc pracy przy znacznym spadku bezrobocia zauważalny jest w całym kraju, podobnie jak wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto – czytamy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

W maju 2023 roku liczba bezrobotnych na Podkarpaciu zarejestrowanych w Urzędach Pracy wyniosła 8,6% a jej trend nadal utrzymywał się w tendencji spadkowej. Jednak w dalszym ciągu stopa bezrobocia w obrębie podkarpackiego była najwyższa pośród wszystkich województw. Jedynie w warmińsko-mazurskim odnotowano taką samą liczbę osób zarejestrowanych w urzędach pracy. W tym samym czasie bezrobocie krajowe wynosiło 5,1% wobec 5,4% ubiegłego roku.

Wnioski jakie można wyciągnąć z powyższych danych jednoznacznie mówią, że w całościowym ujęciu województwo podkarpackie to region, w którym poszukiwanie pracy może być trudne. Jednak warto rozróżnić tutaj poszczególne powiaty, gdyż sytuacja na rynku pracy znacznie się w nich różni. Przykładowo do pracy w Rzeszowie poszukiwanych jest sporo więcej osób niż w pozostałych powiatach, a stopa bezrobocia w tym mieście wynosi już tylko 4,2% (maj 2023, dane GUS).

Bezrobocie w podkarpackich powiatach

Analizując dane GUS z 2023 roku płynące z województwa podkarpackiego łatwo zauważyć, że najwyższy odsetek bezrobotnych występował w powiecie brzozowskim – 19,6%, zaraz za nim był powiat leski – 18,5%, strzyżowski – 17,7% i niżański – 17,5%. Natomiast najmniej osób pozostających bez pracy odnotowano w Krośnie – 2,7% oraz Rzeszowie – 4,2%.

Trudna sytuacja podkarpackich powiatów, w których bezrobocie przekracza 15% wynika głównie z niskiego poziomu urbanizacji i uprzemysłowienia terenów na jakich się znajdują. Znaczący wpływ ma również brak ośrodków naukowych i wykwalifikowanej kadry.

Najbardziej poszukiwani pracownicy w województwie podkarpackim

Według badania zrealizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie dotyczącego internetowych ofert pracy w II kwartale 2023 roku najwięcej wolnych miejsc pracy w obrębie województwa podkarpackiego znaleźć można w branży transportowej, usługowej, budownictwie, sektorze finansowym, handlu i gastronomii.

Zobacz: Najwięksi pracodawcy w Rzeszowie

Do najbardziej rozchwytywanych zawodów na podkarpackim rynku pracy należą:

  • kurier / dostawca
  • sprzedawca / handlowiec
  • kucharz  /kelner / pomoc kuchenna
  • sekretarka / asystentka / rejestratorka medyczna
  • programista
  • księgowa / analityk finansowy

Poszukiwani są także pracownicy do linii produkcyjnych oraz inżynierowie utrzymania ruchu. Jednak oferty pracy w branży produkcyjnej w większości dotyczą zakładów umiejscowionych w Rzeszowie i miejscowościach oddalonych na północ i północny-wschód tj.: Zaczernie, Tajęcina, Jasionka i Rogoźnica.

Dużo ciekawych ofert dla inżynierów pochodzi z zakładów należących do Podkarpackiego Parku Naukowo Technologicznego oraz strefy Rzeszów Dworzysko.

W badaniu opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Pracy w Rzeszowie wskazuje się również na braki specjalistów w zawodach, których zdobycie wymaga wielu lat nauki, posiadania uprawnień, wiedzy i umiejętności. Należą do nich przedstawiciele branży medycznej jak pielęgniarki i położne oraz specjaliści sektora IT m.in. specjaliści baz danych, programiści czy inżynierowie automatyki i robotyki.

Zawody, w których najtrudniej o pracę na Podkarpaciu

Drugą stronę rynku pracy na Podkarpaciu pokazuje Barometr Zawodów. Badanie to łączy ocenę jakościową ekspertów rynkowych z danymi ilościowymi wskazując, które z zawodów cieszą się dużym zapotrzebowaniem na danym rynku, a na które ilość zainteresowanych znacząco przekracza liczbę dostępnych miejsc pracy. Badanie przedstawia też coroczną prognozę zapotrzebowania na poszczególne zawody.

Zawody, w których najtrudniej o pracę w podkarpackim:

  • pracownik biura podróży
  • pracownik obsługi turystycznej
  • socjolog
  • filozof
  • historyk
  • politolog
  • ekonomista

Ciekawostka:

Ekonomista to najbardziej nadwyżkowy zawód w Polsce wskazany w Barometrze Zawodów opublikowanym w 2021 roku. Nadmiar ekonomistów notuje się w każdym z województw.

Najwięksi pracodawcy w województwie podkarpackim

Oto 10 największych pracodawców, którzy – według rankingu „Złota Setka Firm Podkarpacia” przygotowanego przez Gazetę Codzienną Nowiny – zatrudniają największą ilość osób:

PRATT & WHITNEY Rzeszów S.A. – zatrudnienie: 3562 pracowników

Producent silników lotniczych m.in. do samolotów cywilnych i wojskowych takich jak: Boeing, Airbus i Lockheed Martin. Firma zajmuje się też produkcją części napędowych do silników jak i całościowym ich montażem. Na terenie przedsiębiorstwa w Rzeszowie działa również Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR), w którego skład wchodzi biuro konstrukcyjne i hamownie eksperymentalne. Jest to jedna z największych w Polsce firm z sektora przedsiębiorstw przemysłu lotniczego.

NOWY STYL Krosno Sp. z o.o. – zatrudnienie: 3421 pracowników

To firma założona w 1992 roku w Krośnie przez dwóch braci. Początkowo zatrudniała 7 pracowników, a jej jedynym produktem były trzy krzesła. Już po roku działalności w firmie pracowało ponad 100 osób. Dziś to międzynarodowe przedsiębiorstwo specjalizujące się przede wszystkim w rozwiązaniach meblowych dla przestrzeni i miejsc użyteczności publicznej tj. stadiony, kina, hotele, centra konferencyjne i biurowce.

Firma Oponiarska Dębica S.A. – zatrudnienie: 3016 pracowników

Firma Oponiarska Dębica to jedna z największych zakładów przemysłowych na Podkarpaciu i zarazem czołowa polska firma oponiarska produkująca opony do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Siedziba firmy i zakład produkcyjny znajdują się w Dębicy. Produkuje się tam opony dostosowane do różnych warunków pogodowych i stylów jazdy, z różnymi nawierzchniami oraz dopasowane dla różnych marek samochodowych. Przedsiębiorstwo daje pracę wielu operatorom, technikom i inżynierom, a jego historia sięga 1937 roku.

Superior Industries Production Poland Sp. z o.o. – zatrudnienie: 2779 pracowników

Superior Industries to jeden z największych na świecie producentów felg aluminiowych do lekkich pojazdów samochodowych. Przedsiębiorstwo posiada łącznie 9 fabryk w Ameryce Północnej i Europie, m.in. w Stalowej Woli. Obecnie jest to wiodący dostawca innowacyjnych technologii zmniejszania wagi montowanych w samochodach części i elementów. Stalowowolska fabryka jest jedyną w Polsce, pozostałe znajdują się w Niemczech, Meksyku i USA.

SANOK Rubber Company S.A. – zatrudnienie: 2343 pracowników

Firma produkcyjna działająca w zakresie wytwarzania produktów gumowych, gumowo-metalowych oraz stanowiących połączenie gumy z tworzywami. Sanocki producent mieszanek gumowych to europejski lider w swojej branży. Swoje produkty dostarcza już od ponad 90 lat m.in. dla branży motoryzacyjnej, rolnictwa, budownictwa, a także farmacji i AGD.

ASSECO Poland S.A. – zatrudnienie: 2187 pracowników

Asseco Poland to rzeszowska firma będąca największym w Polsce producentem oprogramowania. Jej udziały notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Działa od ponad 30 lat zajmując się wytwarzaniem zaawansowanego technologicznie oprogramowania dla najważniejszych sektorów gospodarki. Spółka kontroluje międzynarodową grupę Asseco, która jest największym producentem oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej zatrudniając na całym świecie niemal 33 tysiące osób.

BURY Sp. z o.o. – zatrudnienie: 1839 pracowników

Firma Bury to producent systemów informacyjno-komunikacyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego. Powstała w roku 1987, a obecnie jest dostawcą rozwiązań dla firm takich jak General Motors, BMW, Volkswagen czy Daimler-Benz. Do ważniejszych produktów tej firmy należą interfejsy USB, moduły dachowe, piloty radiowe, telefony samochodowe, zestawy głośnomówiące czy anteny zintegrowane. Spółka posiada swoje oddziały w Mielcu, Rzeszowie a także w Huamantli (Meksyk).

KIRCHHOFF Polska Sp. z o.o. – zatrudnienie: 1699 pracowników

Kirchhoff to zakład produkcyjny realizujący zamówienia dla branży Automotive. Zajmuje się opracowywaniem i produkcją złożonych konstrukcji do podwozia i karoserii wykonywanych z metalu i z połączenia różnych materiałów. Firma skupia się na wytwarzaniu produktów lekkich i odpornych na zderzanie cechujących się szerokim wachlarzem zakresów wytrzymałości. Założona w 1785 roku działalność jest dziś częścią Grupy Kirchhoff, która funkcjonuje nie tylko w branży Automotive. Całościowo przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 8000 pracowników w 27 zakładach działających na terenie 11 krajów.

KROSNO GLASS S.A. – zatrudnienie: 1628 pracowników

Krosno Glass to kolejna znana firma z Podkarpacia. Zajmuje się produkcją szkła użytkowego i dekoracyjnego i jest największa tego typu firmą w Polsce. Swoje produkty dostarcza do ponad 60 krajów. W krośnieńskiej hucie produkty szklane powstają przy liniach produkcyjnych, gdzie metodą mechaniczną formowane są gotowe lampki, kieliszki i wiele autorskich produktów.  Firma ta powstała w 1923 roku a jej dumą prócz wyjątkowych szklanych dzieł są ogromne piece hutnicze.

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. – zatrudnienie: 1618 pracowników

PZL Mielec to od 2015 roku firma należąca do zagranicznego koncernu lotniczego Lockheed Martin. Przedsiębiorstwo od ponad 85 lat zajmuje się produkcją statków powietrznych i stanowi jeden z największych zakładów produkcyjnych sektora lotniczego w Polsce. Tutaj realizowane są wszystkie etapy produkcji samolotów i śmigłowców – od projektu, przez produkcję i wytwarzanie komponentów, aż po montaż i serwisowanie użytkowanych maszyn.

Spółka ma znaczny wpływ na rozwój gospodarczy regionu i kraju. Jej działalność pełni też ważną rolę w obronności narodu jako jeden z członków klastra przemysłu lotniczego Dolina Lotnicza.