Jakie kierunki studiować w Rzeszowie, by znaleźć pracę? Przyszłościowe kierunki studiów
💡 Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak wygląda rzeszowski rynek pracy dla osób po studiach
- Jak studiować, by zwiększyć szanse na zatrudnienie
- Jakie kierunki warto studiować w Rzeszowie
- Które z kierunków rzeszowskich uczelni są najbardziej najbardziej prestiżowe
Studia w Rzeszowie to częsty wybór młodych osób z terenu województwa podkarpackiego, ale nie tylko. Na studia przyjeżdżają tu również osoby z dalszych regionów Polski. Dlaczego decydują się na studia w Rzeszowie? Jakie kierunki studiów oferują rzeszowskie uczelnie oraz czy warto studiować w mieście Rzeszów? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Rzeszowski rynek pracy dla osób po studiach
Rynek pracy w Rzeszowie nie pozostawia złudzeń. Jeśli chcesz mieć dobrą pracę po studiach swój czas edukacji musisz dobrze wykorzystać. Obecnie sam dyplom to zdecydowanie za mało. Pracodawcy oczekują konkretnych umiejętności, a także kompetencji osobistych i społecznych.
Z Analizy Zapotrzebowania Regionalnego Rynku Pracy przeprowadzonej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie wynika, że konkretnych umiejętności zawodowych oczekuje aż 77% pracodawców, a kompetencji osobistych i społecznych wymaga dokładnie 93,5% zatrudniających. We wspomnianym badaniu dokonano również analizy oczekiwań odnośnie doświadczenia. Jak się okazało tylko 7,4% pracodawców nie wymagało od kandydatów doświadczenia na podobnym stanowisku. Natomiast 18,6% oczekiwało doświadczenia krótszego niż rok, blisko 50% szukało osób z doświadczeniem do 2 lat, nieco ponad 20% oczekiwało doświadczenia między 2 a 5 lat, a dokładnie 4% wymagało doświadczenia dłuższego niż 5 lat.
Jeśli chodzi o wykształcenie, to oczekiwania pracodawców lokalnego rynku pracy nie powinny nikogo zdziwić. Jedynie 30,4% wymagało studiów, natomiast 38,2% badanych przyznało, że wystarczy jeśli kandydat będzie miał wykształcenie średnie zawodowe lub zasadnicze.
Warto jednak brać też pod uwagę perspektywy ogólnopolskiego rynku pracy. Gdyż pomimo, że Podkarpacie jest zdecydowanym liderem gospodarczym Polski wschodniej (3,8% PKB Polski, dane GUS), to poza Rzeszowem nie należy do regionu z dużym potencjałem zatrudnienia.
Absolwenci rzeszowskich uczelni na rynku pracy – jak studiować, żeby pracować?
Rzeszów to centralne miasto podkarpacia stanowiące koło zamachowe całej regionalnej gospodarki. Jest to również ważny ośrodek akademicki i naukowy. W końcu rozwijanie nowoczesnego zaplecza badawczego i infrastruktury dydaktycznej uczelni, to jeden z celów wpisanych w Strategię Rozwoju Miasta Rzeszowa do 2025 roku.
W Rzeszowie działają dwie duże uczelnie państwowe oraz kilka prywatnych, na których w roku akademickim 2021/2022 – wg. danych GUS w Rzeszowie – studiowało 45,4 tys. osób. Te same osoby wchodzą później na rynek pracy aplikując często na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych ogłoszeń o pracę.
Pracodawcy w takiej sytuacji mogą rozmawiać wyłącznie z osobami, które najlepiej odpowiadają ich oczekiwaniom oraz porównywać, mierzyć i sprawdzać ich potencjał pod każdym możliwym kątem.
Dlatego, aby mieć szanse na zatrudnienie w mieście gdzie jest sporo osób z podobnym wykształceniem trzeba się wyróżniać. Jak to zrobić? Warto o tym pomyśleć już na studiach, bo możliwości jest całkiem sporo:
- Działaj w kole naukowym – uczestnictwo w kole naukowym to nie tylko sposób na zdobywanie wiedzy z danego przedmiotu, ale też okazja do rozwijania umiejętności miękkich jak zarządzanie projektami, zarządzanie zespołem, praca w grupie czy występowania publiczne. Mając w CV działalność w kole – z punktu widzenia pracodawcy – stajesz się dużo atrakcyjniejszym kandydatem.
- Dołącz do samorządu studenckiego – Samorząd studencki to organizacja, w której masz okazję naprawdę się wykazać. Zdobyte w niej doświadczenie z pewnością zostanie zauważone, a ty jako kandydat będziesz mieć ogromną przewagę nad konkurencją. W końcu działalność przy organizacji wydarzeń (np. Juwenalia Rzeszowskie organizuje Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej), kontakt z mediami i zarządzanie projektami, to bezcenne doświadczenie, którego nie zdobędziesz nigdzie indziej na tak wczesnym etapie kariery zawodowej.
- Jedź na zagraniczną wymianę studencką – bardzo często studenci mają okazję przynajmniej raz w czasie studiów uczestniczyć w programie wymiany studenckiej. Nie warto rezygnować z takiej możliwości, bo prawdopodobnie będzie to jedyna taka okazja w życiu. Oprócz studiowania na zagranicznej uczelni zdobędziesz doświadczenie życiowe, które jest niezwykle cenne na początku drogi zawodowej. Dla pracodawcy to znak, że nie boisz się wyzwań, jesteś zaradny, a twoja głowa jest otwarta na nowe doświadczenia.
- Idź na dodatkowy staż lub praktykę – podczas pięcioletnich studiów masz aż 12 miesięcy wakacji, a więc pełny rok, który możesz wykorzystać na zdobywanie doświadczenia związanego z kierunkiem jaki studiujesz. Przykładowo na Politechnice Rzeszowskiej studenci mają często okazję odbycia płatnego stażu w firmach o działalności powiązanej z profilem ich studiów. Tego typu doświadczenie w twoim CV będzie na wagę złota podczas szukanie pierwszej poważnej pracy po studiach. Nie tylko pokażesz, że robiłeś więcej niż wymagał od ciebie program studiów, ale też pochwalisz się zdobytymi umiejętnościami.
W artykule: Praca na wakacje w Rzeszowie? – 5 pomysłów na sezonową pracę dla studenta – znajdziesz więcej o tym jak w wartościowy sposób spędzić wakacje będąc studentem. - Rozwijaj pasje – studia to czas kiedy ma się wbrew pozorom naprawdę sporo czasu. Warto go zatem produktywnie wykorzystać. Dlatego rozwijaj się w tym co lubisz robić najbardziej. Możesz mieć pewność, że w przyszłości będzie to procentować nie tylko w życiu prywatnym ale i zawodowym. Rekruterzy coraz częściej wolą zatrudniać osoby realizujące w życiu jakąś pasję, gdyż jest to dla nich sygnał, że takie osoby w miejscu pracy będą bardziej produktywne i z większym entuzjazmem podchodzić będą do swoich obowiązków.
Co warto studiować w Rzeszowie? – przyszłościowe kierunki studiów
Aby dowiedzieć się, które z kierunków oferowanych przez rzeszowskie uczelnie są najbardziej przyszłościowe warto wziąć pod uwagę dwa główne wskaźniki.
Pierwszym z nich są wynagrodzenia na danym stanowisku. Ciekawych danych w tym zakresie dostarcza Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).
10 kierunków studiów dostępnych na rzeszowskich uczelniach, których absolwenci otrzymują najwyższe wynagrodzenie – dane ELA (rok uzyskania dyplomu: 2021 r., kwoty brutto):
- Pielęgniarstwo – 7576,18 zł
Uniwersytet Rzeszowski (Stacjonarne, Wydział Medyczny, II stopnia, 4-semestralne) - Elektrotechnika – 6640,96 zł
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (Niestacjonarne, Wydział Elektrotechniki i Informatyki, II stopnia, 3-semestralne) - Położnictwo – 6583,38 zł
Uniwersytet Rzeszowski (Niestacjonarne, II stopnia, 4-semestralne) - Zdrowie publiczne – 6571,63 zł
Uniwersytet Rzeszowski (Stacjonarne, Wydział Medyczny, II stopnia, 4-semestralne) - Informatyka – 6435,13 zł
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
Niestacjonarne, Wydział Informatyki Stosowanej, II stopnia, 3-semestralne) - Mechanika i budowa maszyn – 6408,34 zł
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (Niestacjonarne, Wydział Mechaniczno-Technologiczny w Stalowej Woli, II stopnia, 3-semestralne) - Informatyka – 6150 zł
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (Niestacjonarne, Wydział Elektrotechniki i Informatyki, I stopnia, 8-semestralne) - Informatyka – 5859,5 zł
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (Niestacjonarne, Wydział Elektrotechniki i Informatyki, II stopnia, 3-semestralne) - Pielęgniarstwo – 5805,31 zł
Uniwersytet Rzeszowski (Niestacjonarne, Wydział Medyczny, II stopnia, 4-semestralne) - Mechanika i budowa maszyn – 5662,13 zł
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (Niestacjonarne, Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, II stopnia, 4-semestralne)
Jak wynika z powyższego zestawienia, spośród absolwentów rzeszowskich uczelni, którzy otrzymali dyplom w 2021 roku największa mediana zarobków w pierwszym roku od ukończenia studiów przypada na kierunek pielęgniarstwo. Warto zauważyć, że w zestawieniu najlepiej płatnych kierunków, pielęgniarstwo pojawia się dwukrotnie, a kierunki dot. ochrony zdrowia zajmują aż 4 pozycje.
Na uwagę zasługuje też Informatyka, która trzykrotnie pojawiła się pośród najbardziej opłacalnych kierunków studiów.
Kolejnym ze wskaźników pomagającym określić, który z dostępnych w Rzeszowie kierunków studiów warto studiować jest rynkowy popyt na specjalistów z danej branży. Zgodnie z danymi udostępnianymi przez Barometr Zawodów, w Rzeszowie występuje deficyt zarówno pielęgniarek i położnych jak i przedstawicieli branży IT tj.: programiści i administratorzy baz danych. Podobne dane przedstawiają się w stosunku do inżynierów mechaników.
Wnioski
Biorąc pod uwagę powyższe dane, wnioski są jednoznaczne. W Rzeszowie warto studiować pielęgniarstwo, informatykę, a także mechanikę i budowę maszyn. Gdyż jak wynika z analizy są to kierunki najlepiej płatne ze wszystkich dostępnych w Rzeszowie, a także mocno popytowe na podkarpackim rynku pracy.
Prestiżowe kierunki studiów w Rzeszowie
Warto też wyróżnić dwa uznawane za najbardziej prestiżowe kierunki studiów dostępnych w Rzeszowie. Gdyż właśnie to one przyciągają do stolicy Podkarpacia studentów z całej Polski. Mowa oczywiście o kierunku Lotnictwo i kosmonautyka dostępnym na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie młodzi piloci mają okazję pierwszy raz zasiąść za sterami samolotu i szkolić się w tej dziedzinie. Uczelnia dysponuje dwoma ośrodkami szkolenia. Pierwszy to Ośrodek Kształcenia Lotniczego w Jasionce, a drugi to Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej.
Drugim prestiżowym kierunkiem w Rzeszowie jest Kierunek lekarski dostępnym od 2014 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uczelnia wraz z Samorządem Województwa Podkarpackiego podjęła już starania mające na celu budowę szpitala uniwersyteckiego. Inwestycję będą wspierać ministrowie edukacji, nauki oraz zdrowia.