Pierwszy dzień w pracy 🎊 – jak się przygotować i zrobić dobre wrażenie. Poradnik dla pracowników
Pierwsze dni w nowej pracy to niezależnie od stanowiska szczególny czas w życiu każdego człowieka. Wiąże się ze sporym stresem, poznawaniem nowych ludzi i zdobywaniem nowych umiejętności. Nie jest to jednak łatwy czas, dlatego warto dowiedzieć się, jak zrobić dobre wrażenie i pokonać stres.
Pierwszy dzień w pracy – jak przeżyć ten dzień i zrobić dobre wrażenie?
Pierwszy dzień w nowym miejscu pracy wielu osobom kojarzy się z ogromną ilością rzeczy do zapamiętania, poznawaniem nowych ludzi i pytaniami, które szczególnie na początku warto zadawać.
Pracodawca jest świadomy, że w pierwszym dniu nie będziesz jeszcze działał na najwyższych obrotach. Jest to czas, w którym potrzebujesz zapoznać się z wewnętrznymi procesami w firmie, z osobami, z którymi będziesz współpracować, programami, narzędziami itp. Zatem słowem wstępu, nie nakładaj na siebie w ten dzień zbyt dużych oczekiwań, każdy wie, że jesteś nowy. Pamiętaj jednak o kilku zasadach, które pomogą Ci dobrze wypaść.
Utrzymuj pozytywne nastawienie
Pomimo, że pierwszy dzień w nowej firmie jest z założenia stresujący, staraj się myśleć pozytywnie. Uwolnij umysł od wszelkich wątpliwości. Pewności siebie niech doda Ci myśl, że przecież nie znalazłeś się tu przez przypadek. Pozytywnie przeszedłeś proces rekrutacji, a dział HR zdecydował, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem spośród wszystkich, którzy aplikowali. Udowodniłeś, że posiadasz największy potencjał i z pewnością nadajesz się na to stanowisko.
Postaraj się też unikać negatywnych myśli związanych z innymi aspektami. Skup się wyłącznie na pozytywach i wracaj do nich myślami co jakiś czas. Mogą to być m.in.:
- Możliwość nawiązania ciekawych relacji, może nawet przyjaźni.
- Zdobycie cennego na rynku pracy doświadczenia, ale też doświadczenia życiowego.
- Zdobycie nowych umiejętności.
- Możliwość rozwoju zawodowego w strukturach firmy.
- Przełamywania ograniczeń i wewnętrzne umocnienie.
Daj się poznać
Staraj się rozmawiać z jak największą ilością osób. To pomoże Ci szybko przejść z roli „świeżaka” do kogoś kto jest już zaznajomiony z otoczeniem. Warto takie poczucie zbudować zarówno w sobie, jak i we współpracownikach. Dzięki temu szybko stworzysz wyższy komfort współpracy i staniesz się częścią zespołu, co z pewnością zauważy i doceni Twój przełożony. Nawet jeśli nie da tego po sobie poznać.
Nie bój się pytać
Jako nowy członek zespołu zupełnie naturalnym jest, że wiele kwestii jest dla Ciebie nieoczywistych i musisz je dopiero poznać. Począwszy od urządzeń i programów, z których korzysta firma, przez procedury pracy i procesy zachodzące w firmie, skończywszy na tym, gdzie w firmie jest łazienka.
Warto pozbyć się wszelkich oporów przed zadawaniem pytań. Dzięki temu szybko rozpoczniesz sprawne funkcjonować w strukturach firmy, jak i uzyskasz więcej informacji na temat pracowników oraz tego jak będzie wyglądała Wasza współpraca. Dodatkowo Twoje pytania w pierwszym dniu pracy stanowią okazję do nawiązywania relacji, więc tym bardziej nie powinieneś od nich stronić.
Rozwiązując nawet problem leżący w zakresie Twoich obowiązków może pojawić się niepewność w podejmowaniu decyzji. Nawet specjalista z dużym doświadczeniem może trafić na zagadnienie, z którym jeszcze się nie spotkał. Nie warto działać w ciemno, podejmując decyzje, co do których nie masz pewności. Bez wahania sięgnij po poradę współpracownika. Lepiej rozwiązać problem na samym początku, niż borykać się później z jego konsekwencjami.
Notuj, kiedy to tylko możliwe
Ogrom wiedzy jaki na początku na Ciebie czeka wymaga skupienia i mobilizacji. Jednak nie licz, że zapamiętasz wszystkie informacje, nawet jeśli na początku będzie Ci się tak wydawać. Dlatego koniecznie na pierwszy dzień pracy przygotuj notes i długopis, który będziesz przy sobie nosić. Notuj w nim wszystkie ważne informacje, kiedy będzie to tylko możliwe. Rozpisuj kolejność działań, schematy, mapy myśli, punktuj najważniejsze rzeczy, zapisuj imiona i nazwiska osób, które będą dla Ciebie kluczowe.
Zapisuj wszystkie pytania, które zrodzą się w Twojej głowie, abyś mógł je zadać kiedy będzie taka możliwość. Twoje notatki to bezcenna rzecz w początkowym okresie pracy. To Twoja dodatkowa pamięć, z której warto korzystać.
Jeśli się okaże, że dostaniesz od firmy tzw. pakiet informacyjny, dokładnie go przeczytaj. Podkreśl to, co wg. Ciebie najważniejsze, a jeśli coś będzie niejasne, dopytaj.
Nie zapomnij się przedstawić
Oprócz zwykłego przywitania się, nie zapomnij też przedstawić się nowym osobom. Jeśli nie pamiętasz czy z kimś się już poznałeś czy jeszcze nie, lepiej zrobić to ponownie, niż kogoś pominąć. Zawsze możesz powiedzieć coś w stylu: Dzisiaj poznałam tyle nowych osób, że już nie pamiętam czy miałam okazję się przedstawić. Beata, miło mi!
Każdy kogo spotkasz, pierwszy dzień pracy w tej firmie ma już za sobą i doskonale będzie rozumiał, jak to wszystko wygląda. Zatem nie przejmuj się drobnymi potknięciami – są rzeczą ludzką.
Obserwuj pracowników i wyciągaj wnioski
Baczne obserwowanie to ważny element wdrażania do nowego środowiska. Podpatrując zachowania innych osób uzyskasz cenne wskazówki, o których niekoniecznie musisz usłyszeć w oficjalnych komunikatach. Po prostu to co zaobserwujesz niech będzie uzupełnieniem tego, co usłyszysz i niech przyczyni się do opracowania Twojego indywidualnego stylu pracy.
Od mało doświadczonych współpracowników możesz dowiedzieć się jakich błędów unikać. Zaś od tych z długim stażem dowiesz się jakie postawy okazują się najbardziej skuteczne. Oni też popełniali błędy, a z czasem doskonalili swój sposób działania. To co masz okazję obserwować to model zachowań oparty o lata praktyki i udoskonaleń. Zatem czerp od tych, którzy przeszli już tę drogę przed Tobą. Oni będą dla Ciebie cennym źródłem informacji.
W szczególności zwróć uwagę na takie kwestie jak zasady panujące w organizacji, odgrywane role przez poszczególne osoby, jakie panują relacje w firmie i pomiędzy konkretnymi osobami.
Jak się przygotować do pierwszego dnia w nowej pracy i pokonać stres?
W pierwszym dniu pracy bądź dla siebie wyrozumiały. Jednocześnie maksymalnie zmobilizowany, aby jak najwięcej się dowiedzieć i nauczyć. Nie przejmuj się drobnymi potknięciami, one zdarzają się wszystkim. Skup się lepiej na tym, by jak najszybciej wdrożyć się w swój zakres obowiązków i stanowisko.
Zanim rozpoczniesz pierwszy dzień w pracy, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o firmie. Wejdź na jej stronę, poszukaj zakładki „O nas” i dokładnie przeczytaj. Zwróć uwagę na misję tej organizacji, jej cele oraz wyzwania jakie podejmuje. To pozwoli Ci lepiej dopasować się i zrozumieć działanie firmy. Zerknij też na social media, zwracając uwagę czy w firmie panuje jakiś konkretny dress code.
Tym sposobem lepiej przygotujesz się na pierwszy dzień, a dobre przygotowanie to najlepszy sposób na ograniczenie stresu.
Dobre pierwsze wrażenie. O czym jeszcze pamiętać w pierwszy dzień pracy?
- O otwartej postawie – daj się poznać i chętnie rozmawiaj z każdą nową osobą, a przy tym angażuj się i wykazuj ciekawością. Nie odmawiaj też, jeśli ktoś zaproponuje wspólne wyjście na herbatę do firmowej kuchni. To okazja do mniej formalnych rozmów i lepszych relacji.
- O uśmiechu – uśmiech sprawia, że dystans pomiędzy ludźmi staje się mniejszy, a Ty wydajesz się dużo bardziej przystępny. Zatem uśmiechaj się przy każdej okazji.
- O tym, żeby umieć opowiedzieć coś o sobie – przygotuj kilka zdań o sobie, o tym na jakim stanowisku będziesz pracował, jakie jest Twoje doświadczenie i obszar zawodowych zainteresowań. Warto mieć w zanadrzu kilka zgrabnie ułożonych zdań, zwłaszcza kiedy wiesz, że na pewno Ci się przydadzą.
- O tym, by okazywać wdzięczność – współpracownik poświęcił Ci swój czas, dzięki czemu dowiedziałeś się nowych rzeczy? Podziękuj! A może ktoś oprowadził Cię po firmie i przedstawił nowym osobom, przez co mogłeś poznać wiele z nich i dowiedzieć się jaka jest ich funkcja? Tym bardziej wyraź wdzięczność. O wiele chętniej pomogą Ci później w razie potrzeby, niż jeśli stwierdzisz – ok, tak miało być.
- O tym, by nie przejmować się drobnymi wpadkami – o ile nie puścisz z dymem całej firmy już w pierwszym dniu pracy, każdy będzie rozumiał, że początki bywają trudne. Dlatego nie zrażaj się i nie oceniaj. Każdy na początku popełnia jakieś błędy. Ważne, by zapobiegać większym pomyłkom np. przez niepodejmowanie pochopnych decyzji, pytania i działanie w porozumieniu z innymi pracownikami. A drobne potknięcia uznać za naturalnie wpisane w początkowy okres.