Test recepcjonistki – Rekrutacja zaczyna się wcześniej, niż myślisz

Niektóre z testów podczas rekrutacji przypominają sytuacje wprost z życia wzięte. Dlatego ich nieznajomość, może skutecznie pozbawić kandydatów świadomości, że właśnie ktoś ocenia ich zachowanie. Zwłaszcza jeśli oficjalna rekrutacja jeszcze się nie zaczęła. Tego typu testem jest test recepcjonistki. O tym na czym polega, co sprawdza i jak go zdać – w dzisiejszym artykule.

💡 Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda i na czym polega test recepcjonistki
  • Jakie kompetencje sprawdza tego rodzaju test
  • Jak zdać test recepcjonistki

Na czym polega test recepcjonistki?

Test recepcjonistki to jeden z najbardziej niespodziewanych testów rekrutacyjnych jakie można wyszczególnić podczas procesu rekrutacyjnego. Większość kandydatów nie na o nim pojęcia i zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że ich zachowanie oceniane jest przy każdym kontakcie z rekruterem, a nawet z recepcjonistką… 

Zobacz: Test filiżanki kawy

Test ten polega na zaaranżowanej  wcześniej sytuacji, w której kandydat po wejściu do budynku firmy dociera standardowo do działu recepcji, w którym informuje, że miał umówione spotkanie rekrutacyjne. I właśnie w tym momencie rozpoczyna się test. Recepcjonistka w pierwszym momencie oceni sposób w jaki kandydat do niej podejdzie. Czy ma otwartą postawę, czy podchodzi z pewnością siebie, czy może stara się zostać niezauważonym.

Jednak głównym testem recepcjonistki jest moment, w którym kandydat usiądzie w oczekiwaniu na rekrutera, a recepcjonistka rozpoczyna z nim rozmowę. Wygląda to jak zwykła pogawędka, której głównym celem jest zbudowanie miłej atmosfery i zredukowanie niezręcznej ciszy. Zachowanie kandydata w tym momencie zostaje poddawane ocenie.

Test dla handlowców: Sprzedaj mi ten długopis

Co tak naprawdę sprawdza rozmowa z recepcjonistką?

Test z recepcjonistką to przede wszystkim okazja do zaprezentowania siebie jako osoba otwarta, pewna siebie i nawiązująca z łatwością kontakty interpersonalne. Przyszły pracodawca chce sprawdzić czy potencjalny kandydat będzie wpasowywał się do kultury organizacyjnej firmy oraz w jaki sposób będzie przebiegać potencjalna współpraca.

Zobacz również: Testy rekrutacyjneJak sprawdzić kandydata na etapie rekrutacji?

Test recepcjonistki – jak go zdać?

Zatem wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną warto zadbać o pozytywne nastawienie i otwartą postawę wobec ludzi. Kandydat, który potrafi odnaleźć się w różnych sytuacjach międzyludzkich jest dużo atrakcyjniejszym pracownikiem, niż osoba zamknięta w sobie, dla której niestandardowe sytuacje interpersonalne kończą się niezręcznie.

Umiejętność pracy z ludźmi, łatwość w nawiązywaniu relacji i rozwiązywania konfliktów to dziś niezbędne umiejętności na rynku pracy. Pracodawcy zaś coraz częściej sprawdzają swoich kandydatów także pod tym względem. Ważne zatem, aby nie zaniedbywać tego aspektu planując swój rozwój zawodowy. Dobre kontakty z ludźmi z pewnością zostaną docenione przez pracodawców, ale i współpracowników.