Test krzesła na rozmowie o pracę. Sprawdź jak zdać test chwiejnego krzesła
Test chwiejnego krzesła to kolejna sztuczka, na którą możesz trafić w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Zapoznaj się z jej szczegółami, bo naprawdę łatwo ją oblać.
💡 Z tego artykułu dowiesz się:
- Na czym polega test chwiejnego krzesła
- Co test krzesła mówi o kandydacie
- Jak się zachować, aby zdać test z krzesłem
- Jaki jest cel stosowania testu z chwiejnym krzesłem
Test chwiejnego krzesła – czym jest i co mówi o tobie rekruterom
Test krzesła to stosunkowo nowy sposób sprawdzania charakteru kandydata. Ujawnia o nim więcej niż niejedna rozmowa. Na czym polega ten dziwny podstęp?
✅ Zobacz: Testy rekrutacyjne – Jak sprawdzić kandydata na etapie rekrutacji?
Niektóre stanowiska pracy wymagają określonych cech charakteru jak np. pewność siebie czy asertywność. Rekruterzy, aby dowiedzieć się czy kandydat poradzi sobie na danym stanowisku, mają do dyspozycji około godzinną rozmowę kwalifikacyjną. To niezbyt dużo, aby dokładnie poznać i ocenić charakter kandydata. Jedną ze sztuczek wspomagającą ich w tym procesie jest test chwiejnego krzesła.
Technika ta polega na tym, aby przygotować kandydatowi krzesło, którego jedna z nóg jest krótsza. Celem tego eksperymentu jest wywołanie u rekrutowanej osoby poczucie braku stabilności i wzmożonego stresu. Wszystko po to, aby sprawdzić jak zareaguje i co w tej sytuacji zrobi.
Test krzesła – jak zareagować, by zdać?
Wyobraź sobie, że przychodzisz na rozmowę kwalifikacyjną, witasz się z rekruterem i siadasz na przygotowanym dla ciebie krześle. Od razu czujesz, że coś jest nie tak. Krzesło zaczyna się chwiać, a ty szybko orientujesz się, jedna z nóg jest nieco krótsza. Z pewnością nie jest to przypadek, krzesło zostało specjalnie wcześniej przygotowane, aby sprawdzić co w tej sytuacji zrobisz. Będziesz udawał, że wszystko jest w porządku i z niewzruszoną miną dotrwasz do końca rozmowy? Czy może zadbasz o własny komfort i poprosisz o zmianę krzesła?
✅ Zobacz z jakimi testami borykają się handlowcy: Sprzedaj mi ten długopis
Najlepszym z możliwych rozwiązań jest zgłoszenie tego faktu poprzez przerwanie rozmowy i wyjaśnienie, że trafiło nam się wadliwe krzesło. Należy również zapytać czy jest możliwość jego wymiany.
Jeśli natomiast widzimy, że w pokoju znajduje się drugie krzesło, idealnie jeśli sami rozwiążemy problem. Wystarczy przeprosić, zgłosić problem, a następnie wziąć sprawy w swoje ręce. Tym sposobem pokażemy, że oprócz asertywności i odwagi cechuje nas również wychodzenie z własną inicjatywą.
Dlaczego rekruterzy stosują takie sztuczki na rozmowie o pracę?
Tego typu testy pomagają odkrywać słabe i mocne strony potencjalnych pracowników. Pozwalają sprawdzić jak dana osoba zachowa się w nietypowych dla niego okolicznościach. Stawiając kandydata w sytuacji, której się nie spodziewa można zobaczyć jego prawdziwy charakter, a tym samym ocenić czy jego predyspozycje na konkretne stanowisko są wystarczające czy też nie.
Wobec tego typu testów nie brakuje słów krytyki. Dla wielu osób to „niepoważne zabawy”, które niewiele mówią o tym czy ktoś nadaje się na dane stanowisko czy też nie. Jednak przedstawiciele działów HR wielu dużych firm są zdania, że nieoczekiwane sytuacje najlepiej pokazują cechy osobowości drugiego człowieka.
👉 Chcesz poznać więcej nietypowych sztuczek rekruterów? Zobacz również: test kawy oraz test recepcjonistki.